16. února 2011 17:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize už se do Česka nejspíš nevrátí. Řecko dál padá na dno

Euro prochází dluhovou zkouškou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro prochází dluhovou zkouškou | foto: Shutterstock

PRAHA Růst české ekonomiky zůstal v posledním loňském čtvrtletí pod očekáváním. Na druhou stranu již nikdo nemluví o výrazném zpomalení pro letošní rok.

Předpovědi o vývoji ekonomiky ve tvaru písmene W, kdy první dno nastalo v roce 2009 a druhé mělo přijít letos, se zřejmě nenaplní. Reálný růst českého HDP v loňském roce dosáhl 2,3 procenta. Většina ekonomů oslovených LN uvedla, že letošní růst bude podobný.

Infografika - klikněte pro zvětšení
grafika - přehled

Hlavní ekonom firmy Atlantik FT Petr Sklenář je opatrnější, letos čeká nárůst o 1,9 procenta. Ještě pesimističtější pohled má Česká národní banka, hovořící o zpomalení růstu na 1,6 procenta.

V samotném čtvrtém kvartálu loňského roku rostlo HDP meziročně o 2,9 procenta, v mezičtvrtletním srovnání došlo ke zvýšení o 0,5 procenta. "Pozitivní vývoj byl ovlivněn hlavně rostoucí výkonností průmyslových odvětví, zejména výroby dopravních prostředků, strojírenství a výroby elektrických strojů. Pokles přidané hodnoty zaznamenala stejně jako v předchozích čtvrtletích odvětví stavebnictví a zemědělství," uvedl Český statistický úřad.

Očekávání analytiků
Ekonomičtí analytici vesměs očekávali, že růst překoná tříprocentní hranici. "Oživení české ekonomiky viditelně pokračuje a slabší čtvrtý kvartál dává předpoklad, že zpomalení růstu, všeobecně očekávané začátkem letošního roku, buď nepřijde, nebo se dostaví jen ve slabé formě," uvedl ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Proti pozitivnímu vlivu růstu exportu a firemních investic však budou letos působit vládní škrty ve výdajích, doprovázené propouštěním ve veřejném sektoru a snižováním mezd. Domácí poptávka tak ani letos tahounem růstu nebude.

HDP se zvýšilo v celé EU
Celá Evropská unie zaznamenala podle prvních odhadů v posledním loňském čtvrtletí reálné zvýšení HDP o 2,1 procenta, tedy méně než konkurenční ekonomiky. Spojené státy oznámily růst o 2,8 procenta a Japonsko o 2,6 procenta.

Výsledek Evropské unie však tvoří průměr velmi odlišně se vyvíjejících zemí. Německo ve čtvrtém kvartálu rostlo meziročně o čtyři procenta. Také očekávání do letošního roku jsou pozitivní. Německé ministerstvo hospodářství letošní růst odhaduje na 2,3 procenta, Německá průmyslová a obchodní komora mluví dokonce o tříprocentním zvýšení. Právě Německu vděčí za svůj růst další země střední Evropy, kde jsou umístěny závody subdodavatelů německých průmyslových a technologických koncernů. "Optimismus šéfů významných německých společností ukázal i aktuální průzkum PwC, kde čtyři pětiny z oslovených uvedly, že letos očekávají růst svého podniku," připomněl řídící partner PwC v České republice Jiří Moser.

Čtěte také

Naopak britská, francouzská a italská ekonomika se musely spokojit s nárůstem v rozmezí od 1,3 do 1,7 procenta. Ještě nižší pak byl růst ve Španělsku.

Do stále hlubší krize se propadá Řecko, v posledním loňském kvartálu zde nejsledovanější indikátor vývoje ekonomiky klesl meziročně o 6,6 procenta. Celoroční propad řeckého hospodářství dosáhl 4,5 procenta.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!