28. listopadu 2009 19:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize v Dubaji patrně dolehne i na řadu firem v Německu

Dubaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubaj | foto: STEVE CRISPReuters

BERLÍN Dopady krize v emirátu Dubaj, který žádá o odklad splátek dluhů, zřejmě pocítí i řada firem v Německu. Řekl to dnes šéf německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Martin Wansleben. V Německu je podle něj dost firem, které se v Dubaji podílely na prudkém růstu výstavby.

"Problémy pocítí řada německých firem. Dubaj byla řadu let permanentním staveništěm a důležitým trhem pro mnoho firem, jejichž výrobky a služby se při výstavbě používají. Je to prakticky všechno, počínaje vrtačkami, přes bagry a kovové díly až po okna," řekl Wansleben německému listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Dubaj

Dubaj se ve velmi krátké době přeměnila ze zaostalého pouštního sídla v moderní finanční centrum Blízkého východu. Místo písku dnes lemují tamní horizont mrakodrapy a právě v Dubaji je i největší budova světa - Burdž Dubaj. Se zhruba ročním zpožděním bude otevřena příští rok v lednu.

Dopady ale mohou být i psychologického rázu a je možné, že vlna šoku se projeví v celém Německu. "Za současné křehké situace je každý problém nebezpečný. Když to všechno vezmeme v úvahu, zprávy z Dubaje jsou tvrdou ranou. Ukazuje se, že další problémy nás ještě čekají," dodal.

Krize v Dubaji se naplno projevila ve středu, kdy emirát sdělil, že chce odložit splátky miliardových dluhů společnosti Dubai World. Ta je jedním ze dvou klíčových podniků, které mají zásadní vliv na celou ekonomiku Dubaje.

Finance této společnosti jsou do značné míry propojeny s financemi emirátu, což je hlavní důvod, proč toto oznámení vyvolalo otřesy na světových finančních trzích.

Čtěte více

Řadu velkých developerských projektů v Dubaji realizovala společnost Nakheel, která je součásti konglomerátu Dubai World. Ta stojí například za výstavbou umělých ostrovů ve tvaru palmy, které Dubaj charakterizují lidem prakticky po celém světě a které vznikly v době největšího rozmachu Dubaje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz