13. srpna 2009 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize v módním průmyslu: Escada vzdala boj o záchranu

Escada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Escada | foto: AFP

FRANKFURT Německý módní dům Escada vzdal snahu o svou záchranu a vyhlásil insolvenci. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud v Mnichově už obdržel potřebné dokumenty, zbývá jmenovat nuceného správce. Podnik se snažil prosadit restrukturalizaci, věřitelé firmy ale na podmínky revitalizace nebyli ochotni přistoupit.

Ředitel Escady Bruno Sälzer už dříve řekl, že výsledek jednání je politováníhodný, protože akcionáři, banky i zaměstnanci učinili vše, aby se firma dostala z nejhoršího.

Escada byla založena v roce 1976 v Mnichově a specializuje se na prodej luxusního zboží. Patří k mála německým módním domům, kterým se v minulosti povedlo úspěšně expandovat do zahraničí. Nyní ale doplácí na smrtící kombinaci interních problémů a propadu spotřebitelských výdajů v důsledku hospodářské krize.

Potíže mají i ostatní

Investora se teď snaží najít i módní dům Christian Lacroix, který se potýká s nedostatkem peněz. V nucené správě už v letošním roce skončila společnost IT Holding, která vlastní módní značku Gianfranco Ferre z Milána. I tento podnik hledá investory.


Escada si podle agentury Reuters v zahraničí získala značný věhlas, její elegantní večerní šaty oblékají i známé herečky z Hollywoodu, například Hilary Swanková nebo Katie Holmesová.

Hillary Swank

Akcie Escady oslabily až o 56 procent a prodávají se za méně než půl eura. Tržní hodnota firmy se tak pohybuje pouze kolem 23 milionů eur (asi 592,8 milionu Kč). To je zhruba osmina objemu dluhů, které podnik má. Kurz akcií se na maximu ocitl v březnu 2001, kdy činil 43,54 eura.

ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.