Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize vytrestala i 'věšťce z Omahy'

Warren Buffet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warren Buffet. | foto: Reprofoto

OMAHA Investiční společnosti Berkshire Hathaway nejbohatšího amerického investora Warrena Buffetta se na počátku letošního roku dál snižovaly zisky a účetní hodnota. Ekonomická recese zasáhla řadu investic a dceřiných firem, sdělil Buffett akcionářům na sobotní valné hromadě.

Provozní zisk klesl v prvním čtvrtletí o zhruba 12 procent na 1,7 miliardy dolarů (34 miliard Kč). Účetní hodnota společnosti se snížila o šest procent, což zčásti odráželo pokles cen akcií vlastněných firem a zčásti ztráty z derivátových kontraktů. Za celý loňský rok poznamenaný eskalací finanční krize se účetní hodnota Berkshire Hathaway snížila o 9,6 procenta, nejvíce od roku 1965, kdy Buffett začal firmu řídít.

Podrobné výsledky oznámí Berkshire 8. května. Loni zisk firmy klesl o 62 procent na 4,99 miliardy dolarů a v posledním loňském čtvrtletí se zisk kvůli ztrátám z derivátů propadl o téměř 100 procent.

Jak dlouho ještě 78letý muž povládne?
Berkshire má podíly v téměř 80 podnicích v řadě oborů od pojišťovnictví přes energetiku po maloobchod. Vlastní také velké podíly v jednotlivých firmách jako bance Wells Fargo nebo výrobci nápojů Coca-Cola.

Warren Buffet.

Letošní valná hromada za účasti asi 35.000 akcionářů se nesla ve vážnější a střízlivější atmosféře než podobné akce v minulých úspěšných letech. Řada investorů i sám Buffett na ní vyjadřovali obavy o vývoj ekonomiky; objevovaly se také otázky, jak dlouho plánuje 78letý Buffett zůstat v čele firmy.

Chyby v investicích
Od konce roku 2007 akcie Berkshire Hathaway klesly o 39 procent. Buffett uvedl, že řada firem, v nichž má Berkshire podíly, čelí kvůli recesi nepříznivé situaci a musí propouštět. Sektor pojišťovnictví, kde má Berkshire více než polovinu investic, nebyl loni v tak dobrém stavu jako obvykle a ani letošní rok nebude dobrý, řekl Buffett.

Buffett je často považován za nejlepšího investora na světě, nedávné chyby v investicích do akciových a dluhopisových derivátů však vyvolaly dohady, že už své kouzlo "věštce z Omahy" ztratil. Berkshire má nyní tři interní kandidáty, kteří by mohli Buffetta nahradit.

Denní tisk už prý nemá budoucnost
Warren Buffett sice má noviny jako občan rád, jako investiční profesionál však již nevěří, že by se odvětví denního tisku ve Spojených státech ještě někdy vzchopilo. Sektor novin už nemá dlouhodoběji udržitelný podnikatelský model, řekl Buffett. Počty čtenářů novin kvůli rostoucímu využívání internetu klesají, čím se snižuje atraktivnost denního tisku pro reklamní zadavatele, a tím i pro investory, uvedl Buffett. "Většinu novin ve Spojených státech bychom nekoupili za žádnou cenu. Jejich ztráty nemusí nikdy skončit," řekl Buffett. "Na horizontu nevidím nic, co by tuto erozi ukončilo."

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...