16. ledna 2013 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize zadrhla už i motor Evropy. Německo lavíruje na hraně stagnace

Budova Spolkového sněmu v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Spolkového sněmu v Berlíně | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá vláda snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 0,4 procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. Ministerstvo hospodářství rovněž předpovědělo rovněž, že v příštím roce tempo růstu zrychlí na 1,6 procenta.

Německý statistický úřad tento týden oznámil, že německá ekonomika loni podle předběžných údajů stoupla pouze o 0,7 procenta po tříprocentním nárůstu v předchozím roce.

Vláda předpokládá, že brzdou hospodářského růstu v letošním roce bude zahraniční obchod, protože poptávka v okolních zemích je pod tlakem v důsledku dluhové krize v eurozóně. Růst by naopak měla podporovat poptávka domácích spotřebitelů, napsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

"Německá ekonomika čím dál více pociťuje důsledky slabšího globálního hospodářského vývoje a zejména krize důvěry v eurozóně," uvedl německý ministr hospodářství Philipp Rösler. Eurozóna se na německém exportu podílí zhruba 40 procenty.

Období ekonomické slabosti v Německu však bude podle ministra pouze přechodné. "Růst o 0,4 procenta bude v roce 2014 rychle nahrazen rychlejším tempem 1,6 procenta. To ukazuje, že německá ekonomika z hlediska trhu práce a růstu není pouze silná, ale dokonce stojí v čele," upozornil Rösler. "Proto jsme naprosto optimističtí," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

V posledním čtvrtletní loňského roku německá ekonomika podle agentury Reuters klesla o 0,5 procenta. Většina analytiků však předpokládá, že Německo se vyhne recesi, která je definována jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Lidovky.cz, ČTK