30. března 2010 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize zasáhla i nedotknutelné. Poprvé v historii snížila tržby řetězcům

Krize zasáhla i nedoknutelné. Poprvé v historii snížila tržby řetězcům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize zasáhla i nedoknutelné. Poprvé v historii snížila tržby řetězcům | foto: Shutterstock

PRAHA Tržby deseti největších tuzemských obchodních řetězců loni kvůli změně v jejich struktuře i hospodářské krizi poprvé v historii sledování klesly, a to meziročně o tři miliardy Kč na 309 miliard korun.

První pozici si udržely hypermarkety Kaufland a diskontní prodejny Lidl, které patří do německé obchodní skupiny Schwarz. Předběžné údaje dnes zveřejnila analytická firma Incoma Research a časopis Moderní obchod.

Billa předhonila Tesco

Analytik Zdeněk Skála ze společnosti Incoma GfK dnes novinářům řekl, že druhá příčka na žebříčku největších obchodníků loni připadla skupině Rewe (Billa a Penny Market), jejíž tržby činily 48,5 miliardy korun. Třetí byl obchodní řetězec Tesco Stores ČR, který vykázal tržby 46,5 miliardy korun.

Předloni bylo Tesco druhým největším obchodním řetězcem v Česku a skupině Rewe patřilo až páté místo.

Pokles loňských tržeb podle Skály souvisí s tím, že ekonomická krize naplno zasáhla i český obchod, který se kvůli tomu potýkal se stagnací cen zboží i poklesem spotřebitelské poptávky.

Hlavní příčinou loňského poklesu tržeb deseti největších obchodníků podle Skály ovšem nejsou změny na straně nakupujících, ale jiná struktura obchodních řetězců. Z Česka totiž odešel diskontní řetězec Plus, jehož prodejny byly začleněny do sítě Penny Market. Při těchto akvizicích totiž obchodníků dočasně klesají tržby.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz