Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize zasáhla i prodejce počítačů

Maloobchodníky s počítači nečeká jednoduchý rok, odvětví je v krizi. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maloobchodníky s počítači nečeká jednoduchý rok, odvětví je v krizi. (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Letošní rok nebude pro některé maloobchodní prodejce počítačů a počítačových komponent jednoduchý. Celé odvětví v krizi zaznamenává dramatický pokles. Mnoho firem v byznysu, který se vyznačuje velmi nízkými maržemi, má potíže. Především středně velcí prodejci mají podle informací LN problém s pojištěním pohledávek, a tím i s transakcemi s distributory výpočetní techniky.

Minulý týden zavřela ze dne na den svůj obchod například společnost Agen Computer, které patřilo co do velikosti odhadem šesté či sedmé místo na maloobchodním trhu.

Jednatel společnosti Martin Rytíř se vzápětí snažil prodat v aukci i internetovou doménu obchodu Agen.cz, na vyvolávací cenu devadesát tisíc korun ale nikdo nereagoval. Agen měl u největších distributorů pohledávky v řádu milionů, některé z nich nezajištěné.

LN se snažily společnost kontaktovat, na telefonáty ale nikdo neodpovídal.

Do insolvenčního řízení míří další firmy Společnost také propustila všechny své pracovníky. „Okamžitě poté, co dostali výpověď, se k nám začali hlásit bývalí zaměstnanci Agenu,“ řekl LN marketingový ředitel společnosti Alza.cz Jan Samko. Alza je největším internetovým obchodem v Česku a za letošní první čtvrtletí zaznamenal obrat miliardu korun.

To, že Agen zřejmě nebude jedinou společností, která letos „půjde ke dnu“, potvrzují i distributoři výpočetní techniky, kteří maloobchodníkům dodávají zboží. „Letošní rok bude podle našich údajů, i podle pojišťoven, které zajišťují naše pohledávky, v sektoru IT velmi složitý,“ řekl LN Petr Vaněk, obchodní ředitel druhého největšího distributora výpočetní techniky v ČR, společnosti AT Computers.

Podle něj evidují hned několik malých firem týdně, které končí svou činnost. „Nekončí nutně krachem. Podnikatelé ale například ukončí svou činnost a pokračují jinde jako zaměstnanci.“ dodal Vaněk.

Podle dalšího z manažerů distribučních společností, který si nepřál být jmenován, má ke krachu nakročeno i pár dalších firem. „Na trhu už je několik hráčů, jejichž pohledávky není možné pojistit žádným nástrojem komerčního pojištění,“ uvedl manažer. „Přepokládám, že letos bude pohledávek, u kterých budeme muset využít některý z nástrojů zajištění, výrazně více než loni,“ doplnil Vaněk. Za firmy v insolvenci budou tak pohledávky placené například z bankovních garancí.

Z Česka zmizí i řetězec Electroworld. U něj se ale už dlouho vyjednává o převzetí slovenským elektrořetězcem Nay. Transakce má být podle informací LN dokončena v nejbližší době.

Imunní vůči krizi nejsou ale ani velkoobchodní distributoři. Už v únoru podala na sebe sama návrh na zahájení insolvenčního řízení společnost Konsigna, která patřila mezi větší distributory v odvětví IT. Zbyly po ní závazky 27 milionů korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...