2. srpna 2011 18:55, aktualizováno  20:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize zažehnána: dohodu o dluhu potvrdil Senát i Obama

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

NEW YORK Americký Senát schválil zvýšení stropu pro americký státní dluh až o 2,4 bilionu z nynějších 14,29 bilionu dolarů. Následoval tak Sněmovnu reprezentantů, jež zákon podpořila v noci na úterý. Později se připojil svým podpisem i americký prezident Barack Obama. Zemi tak již nehrozí bankrot, v němž se bez zákona mohla ocitnout již za několik hodin.

Podpis šéfa Bílého domu je tečkou za několik týdnů trvajícími spory amerických politiků o státní dluh a rozpočtové úspory.

VÍCE O HROZÍCÍM BANKROTU

Američtí politici o zvýšení stropu pro státní dluh jednali několik týdnů. Podle deníku The Wall Street Journal šlo o jednu z nelítějších bitev o vládní výdaje v americké historii. Opoziční republikáni svůj souhlas s dalším zadlužováním země podmínili dohodou o rozsáhlých rozpočtových úsporách. Obě strany pak dlouho nebyly schopné najít společnou řeč. K řešení se začaly blížit až krátce před hrozícím bankrotem země, jež by bez navýšení dluhu neměla peníze na úhradu všech svých účtů.

Úspory a komise pro škrty
Dohoda má dvě části. První obsahuje úspory kolem jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci. Celkem by úspory měly představovat kolem 2,4 bilionu dolarů, přinejmenším ale podle nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu půjde o 2,1 bilionu dolarů.

Křišťálová lupa 2011

Strop pro státní dluh se pak zvýší nejméně o 2,1 bilionu až 2,4 bilionu dolarů. Vláda tak bude mít peníze celý rok 2012. Drama kolem zvýšení dluhu se tedy do prezidentských voleb v listopadu příštího roku nebude opakovat. Podle Bílého domu tím zmizí mrak nejistoty nad americkou ekonomikou.

ČTK, Lidovky.cz