Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize živí korupci, lidé ji více tolerují

Úplatek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA V době hospodářské krize jsou podnikatelé a zaměstnanci mnohem tolerantnější ke korupci. Považují ji za častěji ospravedlnitelný prostředek pro záchranu firmy, získání zakázek či udržení míst. Vyplývá to z globální studie, kterou dnes zveřejnila poradenská firma Ernst & Young.

Důvodem většího tolerování korupčního chování i náchylnosti k němu jsou obavy o přežití firem a o zaměstnání. Zhruba 55 procent dotázaných se proto domnívá, že v příštích letech hospodářské kriminality ještě výrazně přibude.

V Česku má tento názor 40 procent lidí, tedy stejně jako v sousedním Rakousku. Nejvíc jsou o přibývání korupce přesvědčeni Řekové. Zhoršení situace v příštích letech očekává 76 procent z nich. Nejméně se ho obávají Nizozemci a Slováci. V Nizozemsku více hospodářské kriminality předpovídá 31 procent dotázaných, na Slovensku 38 procent.

Ze studie ale také vyplývá, že v době hospodářského poklesu se nezákonné jednání mnohem víc toleruje. Pro pětinu dotázaných jsou ospravedlnitelné úplatky, pokud pomohou udržet zakázky a zachránit podnik.

Zhruba stejný podíl lidí by pro záchranu firmy toleroval velkorysé dary, 19 procent pozvání na zábavné akce či dovolené a osm procent neúměrně vysoké náklady na reprezentaci.

Podstrčení "obálky" neodsuzuje v průměru 23 procent Západoevropanů a 29 procent Východoevropanů. Za omluvitelné ho v době krize považuje 38 procent Španělů, 43 procent Čechů, 44 procent Rusů, více než polovina Turků, 14 procent Britů či čtvrtina Němců.

Poskytování darů k získání přízně či zakázek by pochopila třetina Čechů, polovina Turků, pětina Španělů a Němců či 15 procent Britů. Studie tak ukázala, že tolerance je vyšší v zemích na jihu a východě Evropy.

Největší riziko podvádění a korupce je podle 42 procent dotázaných u nejvyšších šéfů. Ve středním managementu ho vidí čtvrtina lidí a desetina za nejrizikovější skupinu pro korupci považuje nižší vedoucí.

Ernst & Young průzkum uskutečnil v podnicích s více než 500 zaměstnanci. Letos v březnu se ho zúčastnilo přes 2200 manažerů a pracovníků ve 22 evropských zemích.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...