23. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kroky šéfů Sazky byly na hraně zákona, tvrdí právníci

Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Manažeři Sazky po měsících přiznali, že si nevědí rady s dluhy společnosti. Pozdní konstatování úpadku nahrává spekulacím, že vedení při spravování rozsáhlého majetku mohlo porušit zákon.

"Je zřejmé, že společnost je dlouhodobě v konkurzní situaci a kroky stávajícího managementu jsou riskantní a na hranici zákona," míní právník Václav Vlk. Už nyní má Sazka na krku trestní oznámení. Podal ho bývalý věřitel Radovan Vítek, který Sazku viní z pokusu o podvod, ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a z pokusu o vyvolání úpadku.

Čtěte také

V úvahu ale přichází další trestné činy. "Mohlo by jít o porušování povinností při správě cizího majetku, extrémní zadlužení, přivedení do horší situace ve vztahu ke svazům nebo o poškozování či zvýhodňování věřitelů," vypočítává možná porušení zákona Vlk. V žádném z bodů by ale nebylo snadné prokázat vinu managementu.

"Rozhodně nyní nelze předjímat, jestli byla naplněna nějaká skutková podstata," říká advokát Tomáš Sokol. Vyšetřování by muselo prokázat, že manažeři od počátku věděli, že obří investice do stavby arény Sazka nebude výhodná. Pokud ale předloží důkazy, že jednali na základě doporučení expertů, jejich zodpovědnost se zmenší.


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz