23. srpna 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kromě hotelů chce Ikea stavět i obytné čtvrti. Uvažuje o Hamburku

IKEA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy IKEA | foto: caelusgreenroom.com

HAMBURK Před několika dny informoval švédský nábytkářský gigant Ikea o záměru proniknout na realitní trh a postavit hotely a studentské koleje. Teď přichází s dalšími plány - v Hamburku a Londýně se poohlíží po pozemcích na výstavbu nových obytných čtvrtí.

Sesterská společnost Inter už podle německého týdeníku Spiegel hledá v Hamburku vhodné pozemky o velikosti pět hektarů přímo ve městě nebo blízko letiště. "Hamburk je pro nás v Německu prioritní, hledáme tam aktivně pozemky a snad je i brzy najdeme, řekl Harald Müller, manažer Landprop, realitní divize Inter Ikea, deníku Hamburger Abendblatt. Ikea se podle něj zaměří na nevyužité pozemky nebo pozemky určené k demolici.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobný projekt už Ikea plánuje i v londýnském East Endu. Obytnou čtvrť s 1200 byty, kancelářemi, hotely a obchody tu chce vybudovat během následujících pěti až šesti let na 11hektarovém pozemku jižně od Olympijského parku.

Hotely a koleje = dlouhodobá investice

Před několika dny Ikea přišla s tím, že po Evropě vybuduje přes 100 nízkorozpočtových hotelů, které neponesou název Ikea, a na jejich řízení si najme odborníky z oboru hotelnictví. Hotely mají vzniknout hlavně v zemích, na jejichž realitním trhu už Ikea působí. To je například Velká Británie, Nizozemsko a Polsko. Počítá se ale i s novými trhy, například s Německem.Vedle hotelů zvažuje Ikea také výstavbu studentských ubytoven, a to rovněž po celé Evropě.

Snahou firmy je vyhledat dlouhodobé investice, aby lépe zužitkovala volnou hotovost a dosáhla vyššího zhodnocení.

rkaŠárka Bláhová