14. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krtka dostihla nová doba: objeví se na iPadech

Zákoutí s plyšovým krtečkem u Zdeňka Milera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákoutí s plyšovým krtečkem u Zdeňka Milera | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Tlak moderní doby se nevyhne ani Krtečkovi od Zdeňka Milera. Tradiční česká postavička, která je populární nejen u nás, ale i v celé Evropě a Asii, zřejmě brzo získá digitální podobu pro chytré telefony a tablety a pokusí se prorazit sítí vlastních restaurací.

V rozhovoru pro deník Wall Street Journal to prozradila Milerova vnučka Karolína, které autor po své smrti loni v listopadu odkázal autorská práva.

První Krtkova restaurace otevře v Praze, prozradila Milerová

„Přišel čas na to, aby Krtek získal digitální podobu pro e-knihy a další aplikace,“ potvrdila v rozhovoru Milerová. Uvedla také, že na starých telefonech byly špatné barvy a celkově  byl obraz celý zrnitý, avšak grafická úprava pro iPad se Milerovi líbila.

ČTĚTE TAKÉ

Jednadvacetiletá studentka si chce dát pauzu od studia, aby se mohla plně věnovat budování značky. Mimo zmíněné e-knihy a mobilní aplikace plánuje totiž otevřít i Krtkovy restaurace. První z nich by se měla objevit v Praze již v roce 2013. „Musím dát ještě dohromady celkovou firemní strategii a ujasnit si licenční práva,“ dodala.

Krtečkova cesta ke slávě

Krteček vznikl z nápadu Zdeňka Milera pro kreslený film v roce 1957, který se jmenoval Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Poslední film je z roku 2002. Úspěch této dětské postavičky byl však tak veliký, že postupem času vznikly dětské knihy, videokazety, ale i zubní kartáčky, dětské povlečení a spousta dalších předmětů. Na produkty s Krtkem se váže ochranná známka.

Krtka by měli znát i v USA

„Ráda bych, aby digitální aplikace s Krtkem přispěly k rozšíření jeho popularity i do USA. Můj dědeček by to jistě uvítal. V současné době totiž Krtka znají pouze americké rodiny, které mají vazbu či kontakty na Evropu nebo Českou republiku,“ řekla Milerová. Minulý rok zde již podobná snaha byla, když si postavičku Krtka přibalil do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel na palubu raketoplánu Endeavour.

hmHana Mazancová

Najdete na Lidovky.cz