31. března 2009 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Která káva je Classic? Giganti se přou

Je to Classic nebo ne? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je to Classic nebo ne? | foto: Reprofoto

BRNO Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost švýcarského koncernu Nestlé, jež souvisela s rozpustnou kávou Nescafé Classic. Firma, která vlastní ochrannou známku Classic, se u soudu domáhala zrušení konkurenční známky Tchibo Café Classic, jejímž majitelem je německý prodejce kávy Tchibo. U soudu se ale neprokázalo, že by podobnost známek mohla mást spotřebitele.

Firma Nestlé se nejprve obrátila na Úřad průmyslového vlastnictví.

Požadovala, aby vymazal známku, která patří Tchibu. Úřad to však odmítl s vysvětlením, že pojem Classic nemá takovou rozlišovací schopnost, aby mohl vést ke spotřebitelské záměně.

Švýcarská společnost napadla rozhodnutí úřadu žalobou. Uvedla v ní, že slovo Classic může být vnímáno jako vazba mezi oběma ochrannými známkami a společnostmi, která ovšem neexistuje.

K žalobě se vyjádřila i firma Tchibo, podle které jsou dominantními prvky v její ochranné známce slova Tchibo a Café. "Označení Classic je samo o sobě absolutně nedistinktivní (nerozlišující), neboť žádným způsobem výrobek necharakterizuje co do druhu, výrobce, země původu a tak dále," uvedla firma.

Městský soud v Praze žalobu Nestlé zamítl. Zákazníky prý částečná shoda nezmate, dobře totiž znají jména obou velkých potravinářských společností.

"Spotřebitel nakupující takto označenou kávu nebude mít od prvního okamžiku výběru zboží pochybnost o původu této kávy," uvedl Městský soud v rozhodnutí, které nyní potvrdil Nejvyšší správní soud.

NSS již podobnou problematiku řešil loni. Tehdy Nestlé ze stejných důvodů vadilo to, že české úřady a soudy přiznaly právní ochranu mezinárodní známkové řadě K Classic, kterou vlastní obchodní řetězec Kaufland. Podle Nestlé může podobnost značek plést spotřebitele. NSS ale kasační stížnost zamítl.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)