Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Které firmy se chystají hromadně propouštět? O práci přijde 1653 lidí

Výpověď, vyhazov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpověď, vyhazov. | foto: Shutterstock

PRAHA Hromadné propouštění oznámilo v lednu úřadům práce 17 firem. O práci tak v příštích měsících přijde 1653 lidí. Propouštění se podle centrálního úřadu práce dotkne zejména zaměstnanců ze středočeských okresů Benešov a Kolín, ale také Prahy.

Ve středních Čechách jde zejména o benešovskou firmu Grammer CZ, která propustí 418 lidí. Kvůli ukončení výroby vakcín v Bohumile nedaleko Jevan u Prahy také o práci přijde 275 zaměstnanců mezinárodní farmaceutické společnosti Baxter. Propouštění rovněž ohlásila GE Money Bank (136 lidí), Česká pošta (259 lidí) nebo Vodafone (120 lidí).

ČTĚTE TAKÉ:

Firem, které se rozhodly hromadně propouštět, bylo meziročně o 11 méně. Proti prosinci přibyly dvě. Počet propouštěných lidí se meziročně snížil, proti prosinci byl však vyšší o 752 osob.

O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně deset lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.

Než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru 30 dní předem písemně informovat odbory, radu zaměstnanců a úřad práce.

Nabídky rekvalifikace

Úřad práce propouštěným lidem nabízí poradenství - seznámí je s nabídkou volných pracovních míst, pomáhá s výběrem vhodné rekvalifikace či podá informace o sociálních dávkách. A o rekvalifikace je značný zájem. Loni jimi prošlo 41 438 lidí, z nichž 39 775 lidí kurz ukončilo.

,

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...