30. června 2009 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kuba reformuje: lidé mohou mít nově více než jedno zaměstnání

Havana, Kuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havana, Kuba | foto: Profimedia

HAVANA Kuba ruší omezení na trhu práce. Nově tak Kubánci budou moci mít více než jedno zaměstnání a studenti mohou mít brigádu, pokud je to nebude omezovat ve studiu. Reforma trhu práce je součástí opatření na podporu problémové ekonomiky ostrova zaváděných prezidentem Raúlem Castrem. Informovala o tom dnes státní média.

Změny přichází v době, kdy Kuba prochází vážnou finanční krizí. Ta omezila schopnost země obstarat si peníze na dovoz zboží a surovin, které by udržely v činnosti některé místní továrny.

Kromě jednoho zaměstnání, jež je většinou státní, tak nyní mohou Kubánci mít i druhé zaměstnání, uvádí se v prohlášení. Žádné bližší údaje však nebyly zveřejněny. I druhá práce bude zřejmě ve státním sektoru, protože zaměstnávání v soukromém sektoru má přísná omezení.

Míra nezaměstnanosti na Kubě podle oficiálních údajů je 1,6 procenta. Úřady však připouštějí, že desítky tisíc obyvatel si nehledají práci, a nejsou tak ve statistice zahrnuti.

Mnoho Kubánců odmítá pracovat pro stát, který kontroluje více než 90 procent ekonomiky, kvůli nízkým mzdám, ale také snadnému přístupu ke službám, potravinám a energiím, které jsou buď dotované, nebo dokonce poskytované zdarma.

Černý trh kvete
Velká část mladých, převážně v hlavním městě místo práce pro stát, kde mzda činí v průměru asi 20 dolarů měsíčně (367 Kč), dává přednost aktivitám na černém trhu, kde mohou najít neoficiální místa v oblasti řemeslné výroby, obchodu a služeb.

Raúl Castro oficiálně převzal funkci prezidenta po svém bratrovi Fidelovi loni. Krátce poté zrušil omezení výše státních mezd a nahradil systém kolektivních mezd systémem odměňování podle vykonané práce. Slíbil také omezit rozbujelou byrokracii a zlepšit produktivitu a výkonnost.

Podle mladšího Castra rovnostářství zvýšilo lenost, která nyní poškozuje kubánskou ekonomiku a slíbil odměny těm, kteří pracují více a naopak snížit podpory pro ty, kteří nepracují, napsala agentura Reuters.

ČTK