29. listopadu 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kubáncům končí život bez daní. Neznali je od dob revoluce

Kuba, Havana (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuba, Havana (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HAVANA Kuba zveřejnila nový komplexní daňový zákon, který je první od revoluce v roce 1959, kdy Kuba zrušila téměř všechny daně. Většina Kubánců tak daně neplatila víc než půl století, změnit se to má od počátku příštího roku. Úprava daní přichází poté, co vláda částečně uvolnila soukromé podnikání.

Nový zákon zahrnuje 19 daní, včetně odvodu z dědictví, prodejní daně, daně v dopravě a ze zemědělské půdy. Platit by Kubánci měli také různé licenční poplatky a tři příspěvky, včetně odvodu na sociální zabezpečení. Informovala o tom agentura Reuters.

Kupředu ke kapitalismu

Podle starého systému velké a malé státní společnosti, které tvoří více než 90 procent ekonomické aktivity země, jednoduše předaly veškeré své příjmy vládě, která je poté přerozdělila. Reformy dají vzniknout velkým státním podnikům, které budou na státu více nezávislé.

Nový zákon pro ně zavádí 35procentní daň ze zisku, ale mohou využít nesčetných odpočtů. Množství menších firem se má přeměnit na družstva nebo budou pronajaty do soukromých rukou a budou platit daň z příjmu.

Vláda již v roce 1994 zavedla daň z příjmů, tento krok však měl udržet nízké mzdy a zajistit zemi příjmy pro sociální služby, které poskytuje zdarma.

Tato daňová sazba, která zavedla několik daňových sazeb od 15 procent u příjmů více než 10 000 pesos (asi 7400 Kč) ročně po 50 procent u příjmů nad 50 000 pesos, zůstává i v novém zákoně a platí pro drobné podnikatele, zemědělce a živnostníky. Zákon však nově zahrnuje i řadu srážek.

Zemědělci si podle nového zákona mohou odečíst z příjmů až 70 procent jako náklady. Drobní podnikatelé, kteří platí daň podle svých příjmů, ne podle zisku, si mohou odečíst 40 procent plus různé poplatky.

Dráždivý problém

Vláda také předpokládá, že nahradí subvence pro všechny cílenými dávkami sociální péče. To znamená, že Kubáncům prakticky skončí život bez daní. "To radikálně změní vztahy státu s obyvateli a daně se stanou dráždivým problémem," uvedl kubánský analytik Domingo Amuchastegui, který žije v USA a často píše o Kubě.

ČTĚTE TAKÉ:

Nakonec by všichni zaměstnanci měli platit daně z příjmů a novou, dvouprocentní daň z nemovitostí. Obě tyto daně jsou však zatím pozastaveny, dokud jejich vstup v platnost "nedovolí podmínky". Průměrný měsíční plat v zemi je zhruba 450 pesos (přes 330 Kč) a vláda připouští, že mnoho lidí není schopno se svým platem vyjít.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz