28. května 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Kupónovka 2.0‘ aneb jak se dá v Česku na webu koupit podíl ve firmě?

Crowdfunding | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Crowdfunding | foto: Reprofoto

PRAHA  Koupit si kliknutím myši podíl v pekařství na rohu, oblíbené restauraci nebo třeba začínající firmě, ze které může být za pár let nový Facebook, je v módě. A trend přichází i do Česka.

Na rozdíl od Velké Británie nebo Spojených států ale u nás investování 21. století naráží na překážky právního systému ze století dvacátého.

Nákup podílu ve firmách přes internet, neboli equity crowdfunding, může být přitom zajímavý zdroj financování menších firem. Ale i cesta pro lidi, jak podpořit sympatické projekty a hlavně investovat mimo klasickou burzu.

Třeba slavné české herní studio Warhorse vybralo přes web na předobjednávkách hry Kingdom Come: Deliverance přes 1,1milionu liber na její vývoj. Kdyby se rozhodlo pro equity crowdfunding, mohlo mít dnes 35 tisíc zapálených akcionářů.

Problémem v Česku je, že zdejší právní řád není na nic takového připraven. Firmy proto hledají cestu, jak celý systém „ohnout“, aby legislativě vyhovoval.

V zahraničí to přitom problém není. Například britská platforma CrowdCube umožňuje investovat přímo do kapitálu firmy či jejích dluhopisů.

Česko je na půli cesty

V Česku zůstává řešení na půli cesty. Přesvědčil se o tom třeba obchodník s cennými papíry Roklen, který plánuje koncem května spustit online platformu Fundlift. „Původní nápad byl nabízet investování přes internet přímo do kapitálu firmy.

Ukázalo se ale, že v českém právním prostředí to funguje jen pro akciovky. Pokud jde o s. r. o., nelze navýšit kapitál bez návštěvy notáře,“ říká šéfka Fundliftu Andrea Lauren.

„Abychom tuto překážku obešli a umožnili investorům investovat zcela v online prostředí, rozhodli jsme se začít nabízet také jiný typ cenných papírů – konvertibilní dluhopisy. Ty mají prvky dluhopisů i akciového kapitálu. Mají dobu splatnosti a kupón, ale zároveň je lte za určitých okolností převést na kapitál,“ dodává.

PENÍZE SNADNO A RYCHLE

Co je to crowdfunding?

  • Jednoduchý a rychlý způsob, jakzískat kapitál na komerční, kreativní ineziskové projekty prostřednictvím relativně malýchpříspěvků od veřejnosti.

Podílový (equity) crowdfunding

  • Lidé získají za své příspěvky přímý obchodní podíl či cenné papíry společnosti, kterou financují. Peníze mohou zhodnotit, ale zároveň mohou o vše přijít.
  • Příklady v zahraničí: OfferBoard, CircleUp, OurCrowd, CrowdCube; v ČR: Penězdroj.cz, Fundlift.cz

Charitativní crowdfunding

  • Využívají jej nejčastěji neziskové organizace k financování společensky prospěšných projektů.
  • Příklady: Zahraniční Gofundme.com, či český Penězdroj.cz

Odměnový crowdfunding

  • Momentálně nejrozšířenější formou crowdfundingu. Projekty financované touto formou bývají umělecké či jinak poutavé. Lidé za svůj příspěvek získávají věcnou odměnu.
  • Příklady: Zahraniční Kickstarter.com,či český Hithit.cz

Půjčkový crowdfunding

  • Umožňuje, že lidé se svými příspěvky skládají na půjčku a stávají se tak věřiteli projektu či společnosti. Půjčky mají stanovený úrok a dobu trvání. Tento typ financování tedy obchází klasické banky.
  • Příklady: v zahraničí Prosper, Funding Circle, LendingClub, či v ČR Zonky.cz, Pujcmefirme.cz, Symcredit.cz

Zdroj: www.crowder.cz

Z konvertibilních dluhopisů se kapitál může stát například v situaci, kdy dojde k dalšímu významnému financování od investorů, či se změní majitel firmy, nebo pokud se většina držitelů bondů rozhodne, že je chce konvertovat. V takovou chvíli se navýší kapitál firmy. Typicky jde o situaci, kdy společnost dosáhne nějakého dalšího stádia vývoje.

Přes Fundlift půjde investovat od 500 korun, přičemž celý proces bude dozorovat centrální banka (ČNB).

Kromě široké investorské veřejnosti chce Roklen na platformě mít i takzvanné andělské investory (podnikatelé poskytující kapitál začínajícím společnostem). Jednou z prvních firem, která bych chtěla emisi přes Fundlift zkusit, je řetězce mexického občerstvení Burrito loco.

Rizikovější investice

Rozhodně ale nejde o investici pro každého. „S investicemi do cenných papírů rozvíjejících se firem jsou spojena specifická rizika vyplývající z nejistoty ohledně úspěchu podnikatelského záměru. Riziko selhání emitenta je v těchto případech řádově vyšší, než je obvyklé u emitentů s delší podnikatelskou historií,“ říká šéf komunikace ČNB Marek Zeman.

Na možná rizika upozorňuje i výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani. Podle ní je rizikem u equity crowdfundingu především nedostatek relevantních a srozumitelných informací pro investora.

„V tradičních investicích pro drobné investory je právě na relevantnost, jednoduchost a srozumitelnost informací kladen velký důraz,“ říká Brodani. Druhým rizikem je podle ní u crowdfundingu nízká likvidita investice.

„Opět především pro drobné investory tak může být problém uzamčení jejich prostředků na delší dobu, což však logicky souvisí s tím, že jde většinou o investice do rané fáze společností,“ dodává.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz