12. září 2013 14:47, aktualizováno  16:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kupuje Kellner vilu bratří Čapků? Nesmysl, jde o internetovou recesi

Vila bratří Čapků v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vila bratří Čapků v Praze. | foto: MAFRA – Tomáš Krist

PRAHA Vilu bratří Čapků koupí PPF a přestaví ji na studentský dům. Taková zpráva se ve středu objevila na recesistickém serveru, který publikuje vymyšlené články. Radnici Prahy 10, která chce dům koupit, ale informace vyděsila stejně tak, jako desítky dalších lidí, kteří si smyšlenou novinku přeposílají na sociálních sítích.

V domě bude luxusní internát pro zahraniční studenty, kteří nastoupí v příštím školním roce na Kellnerovu soukromou střední školu, píše server i-Press, kterému se před časem podařilo řadu lidí napálit například zprávou o tom, že Steven Spielberg bude točit velkofilm Chata v jezerní kotlině.

„Dům čeká rozsáhlá rekonstrukce, která změní jeho současné dispozice. Vedle výstavby podzemní garáže se dům zvýší o jedno podlaží a směrem do zahrady rozšíří o krytý osmimetrový bazén,“ stojí v článku vybaveném vizualizací nové podoby domu po rekonstrukci.

Řada lidí se nechala napálit fiktivní zprávou serveru i-Press.

Řada lidí se nechala napálit fiktivní zprávou serveru i-Press.

Čtenáři se ve fiktivní zprávě mohou také dočíst, že skupina PPF má vilu koupit za 80 milionů korun, což je o 30 milionů více než příbuznému po Karlu Čapkovi a jeho ženě Olze Scheinpflugové nabízí Praha 10.

Vtip se serveru vydařil. Na městskou část se totiž obrací naštvaní Pražané s žádostí o vysvětlení. „Informace pochází ze serveru, kde píšou jen vymyšlené zprávy. Viděli jsme, že by vilu chtěli přestavět na studentský dům a podobné nesmysly,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí radnice Jan Charvát.

ČTĚTE TAKÉ:

Ten zprávu za vtipnou nepovažuje, protože může způsobit zbytečné zmatení lidí. „Když jsem si to přečetl poprvé, vyděsilo mě to. Poté jsem podle některých údajů pochopil, že je to nesmysl,“ dodal Charvát. Odkaz na článek se také šíří po sociálních sítí a komentují ho i někteří bloggeři.

Také skupina PPF článek zaregistrovala. „Je to recesistický článek a recesistický server, takže nic víc k těmto věcem říkat nebudeme Vyvrací to samo sebe,“ popřel informaci o koupi mluvčí skupiny Radek Stavěl.

Den otevřených dveří

Městská část v příštích dnech očekává zpracované posudky od znalce, které mají odhadnout cenu movitého majetku, který ve vile po Čapkovi zůstal. Kromě nábytku a obrazů v domě se především jedná o vybavení spisovatelovy pracovny, která je v původním stavu.

Interiér Čapkovy vily.

Interiér Čapkovy vily.

Čapkova vila vydržela v nabídce realitní kanceláře jediný den.

Čapkova vila vydržela v nabídce realitní kanceláře jediný den.

„Bylo to poměrně složité, je tam tisíce položek, které musel zadokumentovat. Jediné, co bylo zadokumentované, je totiž knihovna,“ uvedl Charvát. Ke konci září bude zastupitelstvo posudky probírat a majiteli předloží nabídku. Praha 10 by vilu také chtěla poprvé otevřít pro veřejnost.

mkMichaela Těšínská, mevMartin Nevyhoštěný