2. prosince 2010 15:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kupujete k Mikuláši pistácie? Pozor, mohou být jedovaté

Pistácie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pistácie | foto: Reprofoto

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zastavila prodej výrobku Pistácie pražené solené původem z Íránu kvůli nadměrnému množství aflatoxinů. Výrobek je k dostání v prodejnách řetězce Kaufland, kam ho dodávala firma Enziger se sídlem v Bratislavě. Dnes o tom informovala vedoucí oddělení komunikace SZPI Romana Kadaňková.

Hypermarkety Kaufland už závadné pistácie stáhly z prodeje.

"Společnosti Kaufland Česká republika bylo uloženo opatření okamžitě stáhnout tuto potravinu z oběhu ve všech svých provozovnách. S ohledem na zjištěný obsah aflatoxinů SZPI v žádném případě nedoporučuje jejich konzumaci," uvedla Kadaňková.

Aflatoxiny byly v půl kilovém balení

Inspekce zjistila nadlimitní množství aflatoxinu u šarže s datem minimální trvanlivosti do 3. června 2011 v balení 500 gramů. Kaufland odebral od dodavatele 1620 kilogramů pistácií.

Mluvčí obchodního řetězce Kaufland Michael Šperl dnes řekl, že hypermarkety tyto pistácie okamžitě stáhly z prodeje. "Zákazníci mají možnost již dříve zakoupené zboží tohoto druhu vrátit do svého obchodního domu Kaufland a obdrží peněžní částku v plném rozsahu zpět," uvedl.

Aflatoxiny jsou produkovány plísněmi

Aflatoxiny jsou jedovaté organické látky produkované některými druhy plísní; patří mezi nebezpečné látky ohrožující lidské zdraví. Napadají především suché skořápkové plody, například různé druhy ořechů, ale i některé obiloviny.

Informace o případu inspekce předala do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na podobné výrobky upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Lidovky.cz, ČTK