10. listopadu 2010 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kuřecí pařáty z Polska slaví úspěch v Asii, jejich export roste

Polští vývozci drůbeže mají na trhu v Asii velký úspěch s kuřecími pařáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polští vývozci drůbeže mají na trhu v Asii velký úspěch s kuřecími pařáty. | foto: ČTK

VARŠAVA Polští vývozci drůbeže mají na trhu v Asii velký úspěch s kuřecími pařáty, které jsou zejména v čínské kuchyni považovány za delikatesu. Jejich vývoz z Polska se letos proti loňsku více než zdvojnásobil, informovala polská agentura PAP.

Loni polští drůbežáři v období od ledna do konce srpna do Asie vyvezli 7400 tun kuřecích pařátů, letos v tom samém období to bylo už 18.200 tun, uvedla Danuta Rycombelová z Institutu ekonomie zemědělství a potravinového hospodářství. Kuřecí pařáty se na stoly spotřebitelů v Asii dostávají přes Hongkong, na trh v samotné Číně se polským firmám exportujícím drůbeže zatím proniknout nepodařilo.

Polští chovatelé drůbeže vyvážejí téměř všechny pařáty ze svých kuřat. V Asii na nich vydělají více peněz než na drůbežím mase. "Kdybychom neměli odběratele v Asii, museli bychom pařáty likvidovat," řekl Leszek Kawski, šéf polského drůbežářského svazu.

Polsko letos od ledna do srpna do zahraničí vyvezlo celkem 247.500 tun drůbežího masa, loni to v tom samém období bylo 188.000 tun. Nejvíce polské drůbeže míří do Německa, mezi další významné trhy patří Británie, Česko a Nizozemsko.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.