21. června 2012 9:49, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kurzarbeit bude. Stát dá firmám 800 milionů

Řemeslník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Při úbytku zakázek nebudou firmy nutně muset propouštět. Pracovníci dostanou téměř dvě třetiny mzdy a budou se vzdělávat. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se na tom dohodlo se Svazem průmyslu a dopravy.

Takzvaný kurzarbeit má odstartovat 1. září tohoto roku a rozděleno by mělo být letos a v příštím roce dohromady 800 milionů korun, napsal deník Hospodářské noviny (HN).

Zaměstnanci, jejichž podnik se dostal do potíží, dostanou 60 procent své mzdy. "Použijeme na to prostředky z evropských vzdělávacích fondů," řekl ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

ĆTĚTE TAKÉ:

Lidé s dotovanou mzdou totiž nezůstanou doma, ale absolvují v až půlroční odstávce různá školení. "Velmi nám záleží na tom, aby to nebylo žádné účelové přednášení v kanceláři, ale skutečná rekvalifikace ve výrobě. Zaměstnanci pak budou pro podnik daleko flexibilnější," uvedl viceprezident svazu Pavel Juříček.

Kdo podporu získá, bude posuzováno jednotlivě. Konečná kritéria představí ministerstvo až v létě. Šance firem na dotace mezd bude záviset hlavně na kvalitě plánu restrukturalizace podniku a míře propadu zakázek. Firmy ovšem dostanou z evropských fondů nejvýše 30 procent celkové částky, kterou budou muset školícím se zaměstnancům vyplatit.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!