Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český vynález: květináče proti teroru. Běžnou zábranu útočící kamion odsune, tato ho zastaví

Simulace nárazu do truhlíku z drátkobetonu, který je velmi pevný a zároveň... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simulace nárazu do truhlíku z drátkobetonu, který je velmi pevný a zároveň... | foto: IOBK

PRAHA/BRNO Češi začali nabízet řešení, která můžou ochránit přeplněná náměstí před teroristy za volantem. Jedním z nich je nenápadný truhlík ze speciálního druhu betonu, který by měl spolehlivě zastavit (a zničit) kamion rozjetý do davu. Běžné zábrany, které lidé znají například z vánočních trhů, totiž nemusí být vůbec účinné.

U zrodu projektu stáli před několika lety vědci z brněnské Univerzity obrany a ČVUT v Praze. Motivace byla zřejmá: trvající riziko teroristických útoků v Evropě, zejména ničivé nájezdy nákladními auty. Loni při nich v Nice, Stockholmu a Berlíně zemřelo dohromady více než sto lidí. Ve čtvrtek večer v Barceloně nejméně 13 a přes sto bylo zraněno.

Zároveň může jít do budoucna také o zajímavý byznys. Investorem výzkumu je česká firma Institut ochranných betonových konstrukcí ze Žďáru nad Sázavou, která vynálezy nabízí na trhu. O bezpečnostní květináče a spojenou dvojici laviček – vyvinutou, aby co nejvíce pohltila výbuch a účinně kryla osoby před střelbou – už projevilo předběžný zájem několik českých měst.

„Ochranné prvky ze speciálního materiálu drátkobetonu budeme v září prezentovat bezpečnostní radě města Ostrava. O jejich představení projevili zájem i v Plzni. Zároveň se výrobky snažíme nabízet také na zahraničních trzích, například ve Velké Británii, Německu, Francii a zemích Blízkého východu,“ popisuje jednatel firmy Tomáš Pětroš.

Podle jeho slov se cena protiteroristického květináče včetně instalace pohybuje na úrovni spodního řádu stovek tisíc korun, lavička pak v řádu desítek tisíc. Příští týden firma tyto výrobky představí na ruském veletrhu Army 2017.

„Běžně používané zábrany útoku zabránit nemusí. Když nákladní auto najede pomalu do překážky o hmotnosti jeden a půl tuny, odsune ji a může se dál rozjet plnou rychlostí,“ líčí Pavel Maňas z Univerzity obrany, jehož nápad stál u zrodu projektu. Jeho kolega z ČVUT Josef Fládr vyvinul specifický materiál drátkobeton a společně si lámali hlavu nad tím, jak jej využít v praxi. Následně Maňas vymyslel první z ochranných prvků.

Protiteroristický truhlík, který je navržen tak, aby svým designem zapadl do městského mobiliáře, by měl odolat nájezdu rozjetého kamionu. Díky kombinaci ukotvení a vlastností drátkobetonu je podle simulačních propočtů vědců schopen udržet nájezd 22 tunového auta jedoucího rychlostí 100 kilometrů v hodině.

„Truhlík dokáže absorbovat obrovské množství kinetické energie. Kamion se o něj rozbije. Drátkobeton je velmi pevný, a to i při ohybu, což pro beton obecně není typické,“ vysvětluje Pavel Maňas, který na Univerzitě obrany vede Katedru ženijních technologií.

Zároveň přiznává, že praktickým problémem pro uvedení do praxe je zmíněné kotvení. Květináč je kvůli němu úředně stálou stavbou, a potřebuje stavební povolení. Proto Maňas vyvinul i „soft“ verzi bez potřeby kotvení. O podrobnostech však před dokončením vývoje a patentace výrobku zatím mluvit nechce.

Vizualizace ochranných truhlíků, které by měly odolat útoku nákladním autem.
Simulace nárazu nákladního auta do ochranného truhlíku ukotveného do země.

Takzvaným užitným vzorem už je nyní chráněna výše zmíněná bezpečnostní lavička, také vyrobená z drátkobetonu. Její typické využití je například v nádražních či letištních halách, přístupných v podstatě všem, kde hrozí útok výbušninou či střelnými zbraněmi.

Spojené lavičky mají mezi sebou mezeru mezi deseti až třiceti centimetry. Použitý materiál umožňuje do značné míry odklonit, či pohltit tlakovou vlnu, takže ji výbuch nadzdvihne, ale nerozmetá. „Osoby sedící na lavičce zády k výbuchu tak mají slušnou šanci explozi přežít,“ tvrdí Pavel Maňas.

Druhou funkcí je ochrana proti střelbě, která může po výbuchu následovat. Například projektil z často používaného samopalu AK 47 projde jen opěradlem první z laviček, ve druhém se zarazí.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
C# DEVELOPER (AŽ 100 000 KČ/MĚS)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 100 000 Kč