30. září 2009 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli klimatickým změnám může brzo hladovět dalších 25 milionů dětí

Hladomor zabije další desítky milionů dětí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hladomor zabije další desítky milionů dětí | foto: Shutterstock

JOHANNESBURG Klimatické změny mohou v následujících čtyřech dekádách způsobit hlad dalších 25 milionů dětí. Globálním oteplováním budou zasaženi především farmáři v Africe a Asii, citovala agentura AP ze zprávy Mezinárodního institutu pro výzkum politiky výživy (IFPRI).

Bez klimatických změn bude v roce 2050 ve světě trpět podvýživou 113 milionů dětí mladších pěti let. Globální změny klimatu tento údaj zvýší o 20 procent, předpokládá mezinárodní organizace se sídlem ve Washingtonu.

Dopady klimatických změn na úroveň zemědělské výroby budou nejvíc patrné v subsaharské Africe a v jižní Asii. Produkce rýže v jižní Asii klesne o 14 procent, v subsaharské Africe lze čekat desetiprocentní pokles produkce kukuřice.

Vlády by podle vědců měly investovat do výzkumu, do zavlažování a do budování polních cest, díky kterým drobní farmáři snáz dopraví své výrobky na trhy. Studie IFPRI pracovala s modely amerických a australských vědců, které počítají se zvýšením teplot, ale liší se v odhadu dopadu na dešťové srážky.

Analýza údajně může být silným argumentem pro prosincový summit OSN v dánské Kodani. Státy z celého světa zde mají debatovat o nástupci kjótského protokolu o snižování emisí plynů podílejících se na oteplování atmosféry.

Klimatický poradce mezinárodní organizace Oxfam Hugh Cole odhaduje, že chudé země potřebují na 50 miliard dolarů ročně (asi 860 miliard korun), aby se mohly vyrovnat s klimatickými změnami.

Lidovky.cz, ČTK