27. března 2011 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli kontrole odstavili v Dukovanech druhý blok

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Tomáš HájekLidové noviny

DUKOVANY V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku začala v sobotu plánovaná odstávka druhého bloku. Energetici odpojili obě turbíny, aby mohli vyměnit část paliva a udělat revizi zařízení. Oznámil to mluvčí elektrárny Petr Spilka. Výkon reaktoru v elektrárně technici snižovali od rána. Odstávka potrvá 21 dní.

V pátek v elektrárně skončila letošní první odstávka atomového bloku, která začala 19. února. Jako první byl odstaven blok číslo tři.

Energetici v něm vyměnili pětinu jaderného paliva za nové, zároveň prověřili výrobní a bezpečnostní zařízení. Energetici také provedli další část modernizace systémů kontroly a řízení.

Klíčová elektrárna

Dukovanská elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu, zatímco mladší atomová elektrárna v Temelíně vyprodukovala 13,82 TWh. V tomto roce se v Dukovanech plánuje výroba 14,322 TWh elektřiny.

Každý dukovanský blok se podle plánu zastavuje jednou za rok kvůli výměně části paliva a revizím.

Zátěžové testy kvůli Fukušimě

Jaderné elektrárny v Evropské unii čekají do konce letošního roku zátěžové testy. Cílem je prověřit jejich zabezpečení poté, co se v Japonsku po ničivém zemětřesení a vlně cunami dostala do problémů jaderná elektrárna Fukušima.

Podle českého premiéra Petra Nečase k obavám o bezpečnost jaderných elektráren v ČR není důvod.

Čtěte také

Dukovanskou elektrárnu v polovině března prověřovali mezinárodní experti, další kontroly jsou naplánovány na červen. Tyto prověrky podle Spilky nemají souvislost s problémy Fukušimy, o mezinárodní misi pro Dukovany bylo rozhodnuto už v minulém roce.

Lidovky.cz, ČTK