Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli Kyselce budeme investovat mimo Česko, hrozí šéf Mattonky

Alessandro Pasquale, šéf Karlovarských minerálních vod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alessandro Pasquale, šéf Karlovarských minerálních vod | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Firma Karlovarské minerální vody si v poslední době získala negativní pozornost kvůli chátrajícím lázním Kyselka. Teď si rozmýšlí, zda investuje čtvrt miliardy do nové výrobní linky, jak původně plánovala, nebo investici přesune do jiného závodu, případně do zahraničí.

Uvedl to generální ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Signatáři, braňte se

Pasquale v rozhovoru vyzývá signatáře petice za záchranu bývalých lázní, kterou pořádá Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví ČR, aby se proti asociaci obrátili. Jejich podpisy podle něj asociace zneužívá při svých akcích.

K TÉMATU:

Karlovarské minerální vody dostaly v únoru od památkářů z karlovarského magistrátu pokutu ve výši 1,8 milionu korun za špatnou péči za své tři vlastní památky v Kyselce.  Podle jejich ředitele je to jen další důkaz politického alibismu a zbabělosti některých orgánů.  "Chtějí ukázat - my jsme dobří a aktivní. S odvoláním ke krajskému úřadu jsme neuspěli. Proto jsme se obrátili na nezávislý soud se správní žalobou," řekl Pasquale v rozhovoru.

'Budovy obnovíme a dáme jim novou perspektivu'

Loni v létě Karlovarské minerální vody představily s firmou C. T. S. Duo projekt, který počítá se záchranou nejvýznamnějších objektů Kyselky a s novou funkcí každé z rekonstruovaných budov, od té doby se ale dál nepokročilo. "O stavební povolení na rekonstrukci domu Stallburg a pavilonu s Löschnerovým pramenem jsme požádali loni v listopadu. Teď je září a teprve nyní jsme po té dlouhé době dostali územní rozhodnutí. Odhaduji, že stavební povolení bude vydané přibližně za měsíc," vysvětlil Pasquale.  "Budovy neobnovíme jen v mezích uložených zákonem, i když by nás to stálo desetinu. Chceme je oživit a dát jim novou funkci a perspektivu," slibuje.

Spekulaci, že firma R. I. S. (bývalé C. T. S. Duo) je bílým koněm, ředitel Karlovarských minerálních vod v rozhovoru zásadně odmítá. "Je to hloupost. Když malá společnost R. I. S. nemá dostatek financí a nedaří se jí opravit vlastní památkové objekty, tak to nikoho nezajímá. Takových případů jsou stovky. Ale jakmile jsou s tím spojované Karlovarské minerální vody jako jedna z předních evropských společností, tak památková asociace je schopna udělat i salto mortale, aby přesvědčila veřejnost, že R. I. S. je naším bílým koněm."

'Převod budov v Kyselce na kraj je zbytečný'

Karlovarské minerální vody také nesouhlasí s převodem budov v Kyselce na Karlovarský kraj a následně na Asociaci sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví. "Hejtman Josef Novotný má mnohé zásluhy a angažuje se ve prospěch Kyselky. Jen jsem dobře nepochopil, co by měl Karlovarský kraj zbytečným převodem získat. Vždyť se už realizuje plán na postupnou záchranu všech objektů. Asociace nemá skutečnou vůli ani prostředky něco konkrétně opravit. Její snahou je jen být stále v centru mediální pozornosti," řekl Alessandro Pasquale serveru iDNES.cz.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!