18. února 2013 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli protikorupčnímu zákonu je bez práce 20 tisíc Čechů, tvrdí studie

Dělník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zákaz losovaček, nižší limity na nutnost zadávání soutěží a větší transparentnost veřejných zakázek přispěly krátkodobě k propadu hrubého domácího produktu o 41 miliard korun a ke snížení zaměstnanosti o téměř 20 000 míst. Vyplývá to ze studie společností Grant Thornton a CEEC Research.

Dokument odhaduje hodnotu vypsaných zakázek v loňském roce na 311 miliard korun. Při meziročním srovnání období od dubna 2012, kdy začal platit nový zákon o veřejných zakázkách, do prosince 2012 to znamená pokles o 47,4 procenta, meziroční srovnání celých let 2011 a 2012 ukazuje pokles o 9,2 procenta," uvádí studie.

Ta zkoumala vliv nového zákona na zakázky ve stavebnictví, projekční činnost a informačních technologiích pomocí tzv. modelu input-output analýzy. Počet zakázek prý klesl od dubna do prosince 2012 meziročně o 28 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je třeba tuto situaci a problémy se zadáváním zakázek co nejdříve napravit a změnit platnou úpravu tak, aby podporovala růst," uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Pro změnu některých pasáží zákona se vyjádřila i Hospodářská komora.

Novela zákona o veřejných zakázkách tak podle závěrů studie přinesla zatím více negativních než pozitivních momentů. Kromě dopadu na HDP a zaměstnanost přináší také vyšší administrativní zátěž a vyšší náklady na přípravu výběrových řízení, uvádí autoři studie. Proklamovaným cílem novely bylo transparentní zadávání veřejných zakázek.

Průhlednější veřejné zakázky

Novela snížila zákonné limity pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu z dosavadních dvou milionů korun bez DPH na polovinu. Pro stavební práce novela limit snížila z šesti milionů bez DPH na tři miliony. Od 1. ledna 2014 pak má pro obě oblasti veřejných zakázek platit stejná výše limitu - jeden milion korun bez DPH.

Kromě toho musí být všechny dokumenty a informace související s veřejnou zakázkou veřejné. Novela také zrušila u veřejných zakázek losování. Zadavatel musí nově zveřejňovat také konečnou cenu za zakázku a seznam subdodavatelů.

Lidovky.cz, ČTK