Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli sazbám Libor se bude i zatýkat. Úřady dokončují obvinění

Barclays | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barclays | foto: ČTK

LONDÝN Úřady ve Spojených státech a v Evropě dokončují obvinění bankéřů, kteří jsou podle nich zapleteni do manipulace s klíčovou mezibankovní sazbou Libor. Uvedla to agentura Reuters, podle jejíchž zdrojů se bude i zatýkat.

Na případu pracují orgány prokuratury z USA a regulace finančních trhů z Evropy a podle zdrojů bude obvinění velmi rozsáhlé.

ČTĚTE TAKÉ:

Bankéři, z nichž většina by měli být obchodníci, budou zřejmě obviněni z tajné spolupráce při manipulaci zmíněné sazby. Ta je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb, ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (asi 17 biliard korun).

Obviněno bude více obchodníků v různých bankách

"Týká se to více obchodníků v různých bankách," cituje Reuters jeden ze zdrojů v Evropě. Úřady zkoumají, zda se vedle sazby Libor nemanipulovalo i se sazbou Euribor, což je další klíčová mezibankovní sazba, byť o trochu méně používaná. Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke nedávno na dotaz tamních zákonodárců připustil, že ve skandálu kolem sazeb Libor bylo zřejmě použito kriminálního jednání.

Federální prokuratura ve Washingtonu v minulých dnech kontaktovala právníky, kteří zastupují některé podezřelé. Upozornila je na to, že obvinění ze spáchání trestných činů může přijít velmi rychle, stejně jako zatýkání. Zdroje hovořily pod podmínkou zachování anonymity, protože případ se stále vyšetřuje.

Obviňování začne v příštích týdnech

Podle obhájců, z nichž někteří zastupují podezřelé bankéře, prokurátoři naznačili, že se zatýkáním a vznášením obvinění chtějí začít už v příštích týdnech. Při dalekosáhlém vyšetřování zločinů finančních povahy není neobvyklé, aby prokurátoři nejprve kontaktovali obhajobu, než zformulují přesné obvinění. Podezřelým také nabídnou možnost spolupráce nebo doznání, zpravidla výměnou za určitou shovívavost.

Pravděpodobnost obviňování a zatýkání znamená, že prokuratura získává kompletní obraz celé manipulace. Tedy jak obchodníci v globálních bankách údajně ovlivňovali sazbu Libor a možná i další globální sazby podobného významu. Trestní stíhání by tak přišlo spolu se snahou regulačního orgánů vyměřit velkým bankám pokutu. Může se ale zároveň ukázat, že manipulace s klíčovou sazbou není v bankách tak rozšířená, jak se předpokládalo.

"Individuální trestní obvinění nemají žádný vliv na kroky regulačních orgánů vůči bankám," poznamenal jeden zdroj, který působí v Evropě. "Banky ale doufají, že aspoň regulátoři poznají, že skandál je hlavně výsledkem jednotlivých selhání skupiny obchodníků," dodal.

Dokumenty zveřejněné Fed vzbuzují obavy

Finanční regulátoři v Evropě se zaměřují na skupinu obchodníků z několika evropských bank. Podezírají je, že činili kroky, které měly přímo ovlivňovat vývoj sazby Libor i dalších úrokových měr. Regulátoři se podle zdroje dostali k e-mailům, které si podezřelí obchodníci vyměňovali, a již patrně mají představu, jak se celá manipulace odehrávala.

Obavy kolem rozměrů celého skandálu vzbuzují například dokumenty, které před pár dny zveřejnila Federální rezervní banka (Fed) v New Yorku.

Dokumenty potvrzují, že regulátoři v USA a Velké Británii měli poznatky o tom, že bankéři v průběhu finanční krize v roce 2008 posílali zavádějící výši sazeb Libor. Dělali to proto, aby jejich banky vypadaly silnější, než ve skutečnosti jsou.

Mezi dokumenty Fedu je například přepis telefonního rozhovoru z dubna 2008 mezi jedním obchodníkem banky Barclays v New Yorku a činitelkou Fedu Fabiolou Ravazzolovou. "Takže tedy víme, že neposíláme, řekněme, pravou výši sazeb Libor," říká v rozhovoru obchodník, který není ve zveřejněných dokumentech nijak identifikován.

Zdroj obeznámený s vyšetřováním v Evropě řekl, že úřady se mimo jiné zajímají o dva obchodníky Deutsche Bank, které už banka suspendovala.

ČTĚTE VÍCE:

Mluvčí Deutsche Bank ale nechtěl tuto informaci potvrdit. Ekonomický list Financial Times minulý týden ve středu psal, že úřady se zajímají také o podezřelou komunikaci mezi čtyřmi obchodníky, kteří pracovali v bankách Barclays, Crédit Agricole, HSBC a Deutsche Bank.

Skandál kolem sazby Libor se už jednou objevil, znovu ale vyplaval na povrch koncem června. Ukázalo se totiž, že britská banka Barclays se s regulačními a vyšetřovacími orgány dohodla, že dobrovolně zaplatí asi 453 milionů dolarů (zhruba 9,5 miliardy korun). Měla tím urovnat obvinění, podle něhož se někteří její obchodníci v období 2005 až 2009 snažili manipulovat s klíčovými úrokovými sazbami.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...