30. října 2009 14:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli slabé poptávce Škodovka opět nebude vyrábět

Škoda Auto přestane kvůli nižšímu odbytu v prosinci na tři dny vyrábět modely Fabia a Roomster | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Auto přestane kvůli nižšímu odbytu v prosinci na tři dny vyrábět modely Fabia a Roomster | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto přestane kvůli nižšímu odbytu v prosinci na tři dny vyrábět modely Fabia a Roomster. Odstávka je naplánována od 21. do 23. prosince. ČTK to dnes řekl předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Kvůli nízké poptávce se přitom v Boleslavi fabie nevyráběly ve čtvrtek ani dnes.

"Odstávka na 23. prosince byla plánována již delší dobu, teď se k tomu přidaly ještě dva dny předtím. Půjde pouze o Fabii, Roomster a nerozjede se ani výroba agregátů. V odbytu se projevuje vypršení šrotovného v některých zemích," řekl Povšík. Podle něj naopak v tomto týdnu mírně vzrostla výroba Octavií, zhruba o 25 vozů denně.

Přichází doba "po šrotovném"

"Tato opatření jsou reakcí na skutečnost, že jsme v poslední době flexibilně reagovali na extrémně vysokou poptávku po uvedených modelech. Fabie se vyrábělo až 1200 kusů denně. Z důvodu ukončení šrotovného v Německu a s tím spojenou nižší poptávkou, plánujeme zaměstnance z uvedených provozů poslat na dovolenou již od 21. prosince," řekl mluvčí firmy Evžen Krauskopf. Výroba ostatních modelů se podle něj omezovat nebude.

Podle Povšíka se v současné době o žádných dalších odstávkách nejedná. Již minulý týden však firma oznámila, že od ledna začne vyrábět fabii pouze na dvě směny. Lidé ze třetí směny budou uvolněni zejména pro potřeby závodu v Kvasinách, který je v současnosti nejvytíženějším závodem automobilky.

V minulém týdnu se také firma dohodla s odbory na zavedení takzvaných časových kont pracovní doby. Flexikonta pro zaměstnance znamenají, že mohou zůstat doma bez zásadních dopadů na mzdu, pokud pro ně nebude práce. Tak jim na kontě vznikne jakési minus, které si mohou umazat odpracováním plusových směn, jež by Škoda organizovala v případě zvýšení odbytu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz