Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli tunelu Blanka má být Praha rozkopaná o půl roku déle

Tunel Blanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel Blanka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Stavba tunelu Blanka, který je součástí budovaného pražského městského okruhu, by měla být dokončena s šestiměsíčním zpožděním v červnu 2012. Navíc se pravděpodobně nepodaří dodržet původně určenou cenu 21,2 miliardy korun. Ta by měla být nejméně o pět miliard vyšší.

S odvoláním na zdroj, který je o přípravě stavby informován to uvádí dnešní Hospodářské noviny. Politici i představitelé stavebních firem ale toto tvrzení ale odmítají.

Časovému skluzu podle HN nasvědčuje pohled do účetnictví magistrátu, který na stavbu v rozpočtu vyčlenil 7,4 mld. Kč. Ke konci července ale bylo prostavěno jen 2,2 miliardy. Primátor Pavel Bém však pro HN uvedl, že "platí smlouva s nabídkovou cenu a harmonogramem prací včetně dokončení díla".


Metrostav má skluz kvůli propadům tunelů ve Stromovce

V polovině července se kvůli termínu rozhořel ostrý spor mezi společností Metrostav a firmou ČKD, která do tunelů dodává technologie. Metrostav, který je hlavním dodavatelem, oznámil, že stavební část odevzdá nejméně o půl roku později, než slíbil. Důvodem prý jsou dva propady půdy ve Stromovce, což zvýší i celkové náklady. Mluvčí Metrostavu František Polák však uvedl, že firma zatím nemá indicie, že by cena měla být vyšší. "Zpoždění bude eliminováno," podotkl.

To je však obtížné ověřit, protože Metrostav i firma IDS, která pro město stavbu dozoruje, odmítají zveřejnit nynější harmonogramy prací. "Ty, jež visely donedávna na webu, Metostav stáhl," informují HN. Naopak Jiří Zeman z odboru městského investora pražského magistrátu potvrdil, že "je nesporné, že vše nebude v tom termínu, jak se naplánovalo."

Projekt pronásleduje jedna špatná zpráva za druhou

Tunelový komplex Blanka, který je součástí severozápadní části městského okruhu mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou, by měl být hotov v roce 2011. Výstavba severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu mezi Špejcharem a křižovatkou Pelc-Tyrolka začala loni. Silnice povede tunely pod Letnou a pod Stromovkou.

Tunel Blanka

Tunel má délku 6,4 kilometru, přitom 5,5 kilometru vede pod zemí. Po propojení s tunely Zlíchovským, Strahovským a Mrázovkou bude tato soustavu tunelů měřit celkem 17 kilometrů, a vznikne tak nejdelší městský tunel v Evropě. V roce 1998 magistrát původně spočítal náklady na osm miliard korun.

Při stavbě tunelu se v říjnu a květnu minulého roku propadla půda ve Stromovce. Na místě květnového propadu, který vznikl nedaleko bývalé Šlechtovy restaurace, byl kráter o průměru zhruba 30 metrů. Metrostav musel následně z rozhodnutí Báňského úřadu ražbu zastavit a nadloží ve Stromovce zpevnit.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!