Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
20. března 2015 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli Tunisu zatím lidé dovolené neruší. Ale ptají se na alternativy, tvrdí cestovky

Tunis je město tisíce chutí a vůní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis je město tisíce chutí a vůní. | foto: Foto Profimedia

PRAHA Teroristický útok v Tunisu, při němž zahynulo 23 lidí, zvýšil počet telefonátů v českých cestovních kancelářích. Zákazníci se ptají především na to, zda můžou bezplatně vyměnit již zakoupený zájezd či ho úplně zrušit. Několik z nich už si vybralo jinou destinaci, vyplývá z ankety serveru Lidovky.cz mezi cestovkami.

Cestovní kanceláře očekávaly zvýšený počet dotazů od svých klientů. „Není překvapivé, že po incidentu, který se stal v Tunisu, nebo při nepokojích v Egyptě či kdekoli jinde na světě, lze zaznamenat zvýšené obavy cestovat do daných zemí,“ řekl mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Martin Slaný. 

Cestovním společnostem se od středy, kdy došlo k útoku u muzea Bárdá v centru města, ozvaly už desítky zákazníků, kteří mají koupený zájezd do Tuniska na letošní léto. Ptají se na případnou změnu destinace, či jestli je možné zahraniční cestu úplně zrušit. 

„Zda a kolik jich využije alternativní nabídky, je otázkou příštích dnů,“ uvedla Pavlína Pešová z Firo Tour s tím, že klientům společnost umožňuje bezplatnou výměnu zájezdu za jiný z letošní nabídky. „Pokud u nás mají zákazníci přikoupeno také pojištění storna cesty, mohou případně toto využít a uplatnit nárok u pojišťovny,“ doplnila. 

Změna destinace? Jen pár případů

„Zatím evidujeme pár případů, kdy klienti volili změnu destinace. Vzhledem k tomu, že Tunisko je jen jedna z 20 destinací, které máme v nabídce, je možné s klientem vždy najít jinou alternativu jeho dovolené,“ uvedl mluvčí Blue Style. 

Bezplatnou výměnu nabízí také cestovní kancelář Fischer a Čedok. Počet klientů, kteří se pro tuto možnost rozhodli, je ale minimální. „Žádostí o změnu destinace registrujeme z několika tisíc prodaných zájezdů jen zhruba deset,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Spolu s dovolenou v Egyptě patřil Tunis mezi nejlevnější pobyty u této cestovní kanceláře. „Míří sem především rodiny s dětmi,“ doplnil. 

Rána pro turistický ruch

Útok teroristů, při němž umírali především turisté, může pro zemi znamenat velkou ránu. Tuniská ekonomika je totiž silně závislá na příjmech z turistického ruchu. Například V roce 2013 přijelo do země přes šest milionů turistů, především Evropanů. 

Zvýšený zájem o levné zájezdy do Tunisu zaznamenala například i společnost Blue Style. Naopak v portfoliu cestovní Čedok patří Tunisko mezi méně žádané destinace, poptávka po ní z dlouhodobého pohledu klesá. „Nicméně nyní lze jistě očekávat, že zájem o Tunisko poklesne, ale z dlouhodobého hlediska je nyní velice brzo cokoliv předpovídat,“ uvedl Slaný z kanceláře Blue Style. Sezónu v Tunisku kanceláře zahajují až ve druhé polovině května.

skŠárka Kabátová, mipMichal Pavec
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ilustrační snímek amerických vojáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Ilustrační snímek amerických vojáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Ilustrační snímek amerických vojáků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...