23. března 2014 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci: Kvůli konci podpory Windows XP vzrostl prodej notebooků

Psaní na notebooku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní na notebooku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kvůli ukončení podpory operačního systému Windows XP v České republice roste prodej notebooků. Lidé i firmy díky změně podle obchodníků uspíšili výměnu svých počítačů. Někteří prodejci také na začátek dubna plánují slevové akce na notebooky.

Microsoft k 8. dubna ukončí veškerou podporu Windows XP (VÍCE ČTĚTE ZDE).

"S blížícím se koncem podpory pro Windows XP se zvyšuje prodej notebooků. Roste zájem o notebooky s novým operačním systémem Windows 8 a více se prodává i samotný software Windows 8," uvedl mluvčí Euronics Bohuslav Komín. Řetězec podle něj za poslední dva týdny registruje nárůst prodejů notebooků o pět procent, s blížícím se datem samotného ukončení podpory pro XP očekává nárůst až kolem 20 procent. Nejprodávanější kategorií jsou notebooky s úhlopříčkou 15 palců v cenové úrovni 12 až 13 tisíc korun.

Na popularitě stoupá i Apple

I internetový obchod Alza.cz zaznamenal rostoucí zájem o notebooky. "Svou roli v tom může sehrát i fakt, že uživatelé, kteří měli v plánu nákup nového notebooku v delším časovém horizontu, takové rozhodnutí uspíšili právě ve spojitosti s ukončením podpory Microsoft Windows XP," uvedla mluvčí e-shopu Šárka Jakoubková.

Podle e-shopu Mall.cz vzrostl zájem i o samostatné licence Windows 8.

Obchod firmy Apple v New Yorku

Největší zájem je podle Jakoubkové o notebooky s operačním systémem Windows 8, ale na popularitě stoupá i platforma Apple Mac OS. Doposud převládá zájem jednotlivců, Alza ale předpokládá nárůst zájmu u firem, které odchod z Windows XP doposud odkládaly.

Podíl operačního systému Windows XP na tuzemských počítačích se za poslední rok snížil o 11 procentních bodů. Přesto mu na začátku března patřilo 24 procent trhu. Vyplývá to z údajů serveru Rankings.cz.

Největší podíl na trhu mají v současnosti Windows 7, které běží na 47,5 procenta počítačů. Třetí příčka patří Androidu od Google a čtvrté Windows Vista. Následuje nejnovější verze Windows 8 s necelými šesti procenty.

Microsoft 8. dubna ukončí veškerou podporu Windows XP, které jsou na trhu zhruba 13 let. Nebude tak vydávat aktualizace ani záplaty na objevené zranitelnosti. Podle Microsoftu hrozí v dubnu uživatelům Windows XP ohrožení bezpečnosti internetového bankovnictví.

Windows 8 - ilustrační foto
Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?