4. ledna 2018 10:24, aktualizováno  10:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli větru a sněhu zůstává bez elektřiny na 500 odběratelů ČEZ

Sníh a mlha (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh a mlha (ilustrační). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Hradec Králové  Kvůli silnému větru a sněžení se ve středu ocitlo bez elektřiny zhruba 11 tisíc odběratelů společnosti ČEZ. Mezi nejpostiženější oblasti patřily Krkonoše, Jizerské a Krušné hory. Hodinu před půlnocí bylo bez dodávek ještě na 2,5 tisíce odběrných míst, momentálně čeká na obnovení dodávek asi 500 míst, hlavně v oblasti Žacléře a Mariánských Lázní. Ve čtvrtek to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Všechny dodávky elektřiny obnovíme během dopoledne či v odpoledních hodinách,“ uvedla. Další distributor elektřiny - společnost E.ON - podle svého mluvčího Vladimíra Váchy žádné mimořádné problémy kvůli počasí nezaregistroval.

Silný nárazový vítr a mokrý těžký sníh způsobil od středečního poledne 25 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky na napětí nízkém. „Nejhorší situace byla ve středu mezi 12:00 a 13:00. Bez elektřiny se následkem silného větru a sněžení ocitlo na 11 tisíc odběrných míst. Pracovníci poruchových čet okamžitě vyjížděli do terénu a snažili se poruchy co nejdříve opravit a dodávky elektřiny obnovit,“ uvedla Holingerová.

Situaci komplikoval energetikům obtížný terén. Kromě horských oblastí na západě a severu republiky řešili i poruchy na Chebsku, Chrudimsku, v okrese Frýdek-Místek a Jeseník nebo v okolí středočeského Nymburka. „Zde jsme měli obrovské problémy se k poruchám s těžkou technikou v podmáčeném terénu dostat,“ poznamenala mluvčí.

Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, které trhaly vodiče, na Semilsku popadaly i sloupy vedení vysokého napětí.

Vítr dosahoval na vrcholech hor v nárazech rychlosti až téměř 130 kilometrů v hodině. Na Lysé hoře naměřili 129 kilometrů za hodinu, na Šeráku 115 km/h a na Sněžce 111 kilometru v hodině.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!