Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli videoterminálům hrozí arbitráž, varuje Hušák

Aleš Hušák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák nesouhlasí se záměrem insolvenčního správce loterijní společnosti Josefa Cupky ukončit v noci provozování systému videoterminálů STARPORT. Za přerušení provozu navíc prý hrozí Česku mezinárodní arbitráž kvůli zmařené investici ze strany dodavatele systému, společnosti CVT Technology.

Podle Hušáka videoterminály nejsou prodělečné, jde totiž o dlouhodobou investici. "Není pravdou, že v případě videoterminálů jde u Sazky o prodělečné podnikání. Šlo pouze o dlouhodobou investici, jejichž tzv. účetní ztráta byla způsobena splátkami leasingu centrálního systému a jednotlivých videoterminálů a odpočtem DPH. Její tržby se pohybovaly ve stovkách milionů Kč. Tak tomu bývá u každé investice," uvedl Hušák.

Vše o kauze Sazka

Na bývalého šéfa Sazky se údajně obrátil také dodavatel celého systému CVT Technology, aby vypnutí terminálů zabránil. "Vyzývám proto ministerstvo financí ČR, státní zastupitelství a věřitelský výbor, aby těmto a dalším nevratným a likvidačním krokům insolvenčnímu správci zabránily," prohlásil v tiskové zprávě.

Videoterminály Sazky

Videoterminály jsou podobné běžným herním automatům a do provozu byly v rámci rozšíření portfolia loterijní společnosti Sazka zavedeny poté, co byla dokončena stavba arény. Z jejich zisku měly být financovány splátky úvěru. Stát však udělil licenci na provoz tohoto druhu terminálu několika dalším firmám a systém STARPORT tak nesplnil svůj účel a dlouhodobě generoval Sazce finanční ztráty. Jen za loňský rok šlo o 97 milionů korun, uvedl v pátek Cupka v saouvisloti s oznámením o ukončení jejich provozu.

Ukončení provozování terminálů je podle Hušáka dalším důkazem, že insolvenční správce pracuje na zakázku soukromých finančních skupin. Nucený odchod Sazky z této části loterijního byznysu a uvolnění místa na trhu prý vyhovuje především skupině Ivo Valenty ze Synotu, která podle Hušáka dlouhodobě úzce spolupracuje s Karlem Komárkem na převzetí národní loterie.

"Ohrazujeme se proti tomu, že by šlo o kroky činěné ve prospěch jakýchkoliv finančních skupin," řekla mluvčí insolvenčního správce Lenka Tichá. Podle ní naopak jde o nezbytná úsporná opatření pro další fungování Sazky.

Končí pouze videoterminály
"Ukončení provozu se týká pouze herních videoterminálů, normální terminály, které slouží sázejícím zůstávají i nadále v provozu," uvedla Tichá. V noci na pondělí bude odpojeno přibližně 1700 herních videoterminálů po celé zemi, téměř 700 je majetkem Sazky, ostatní byly předmětem pronájmu a leasingu. Vypovězena bude také smlouva s Telefónikou a Českými Radiokomunikacemi na přenos dat v síti těchto terminálů.

Do 15 dní po vyhlášení konkurzu je možné nevýhodné smlouvy vypovědět bez penále a pokut ze smluv vyplývajících, společnost včasným vypovězením podle Tiché ušetří další stovky milionů korun. Smlouvy byly uzavřeny na další tři roky Kvůli pochybnostem ohledně zákonnosti a objektivity insolvenčního řízení požádal Hušák o dohled nad řízením Městské státní zastupitelství v Praze, informoval dnes v tiskové zprávě.

,

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

Stavba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Stavba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Stavba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!