Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli zákazu kouření se zaplnily zahrádky, hospodští se bojí zimy

Bar Desert na ulici Rooseveltova po zákazu kouření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bar Desert na ulici Rooseveltova po zákazu kouření | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Restaurace a hospody o uplynulém víkendu kvůli protikuřáckému zákonu výrazný úbytek hostů nezaznamenaly. Zaplněné ale byly především venkovní prostory, čemuž nahrály letní teploty. Restauratéři a hospodští se bojí spíše příchodu chladnějšího počasí.

Vadí jim také zmařené investice například do odvětrávání nebo oddělených prostor. Absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od středy.

Nelibě zákaz nesou spíše štamgasti ve venkovských hospodách a na menších městech. Řada z nich prý už hospodským řekla, že přestane chodit, až se venku ochladí. „Radši budou pít někde doma v garáži, kde si budou moci zapálit,“ řekl majitel nádražní restaurace v Protivíně na Písecku Jan Belák.

O víkendu o hosty nouzi neměl, protože funguje zahrádka. Podobné to bylo i v Pohostinství ve Drahonicích na Strakonicku, ovšem také tam jsou do budoucna skeptičtí: „Když bude pršet, tak budou doma: nemáme to zastřešené, není šance, nikdo chodit nebude,“ řekla provozovatelka Blanka Řehořová.

Někteří restauratéři chtějí očekávanému úbytku hostů předejít třeba tím, že na zahrádky koupí topná tělesa, aby kuřákům nebyla v chladnějším období zima. Je to pro ně ale další investice. Stěžují si, že desetitisíce korun je v minulosti stály nákupy odvětrávání, klimatizace nebo rozdělení restaurace na kuřácký a nekuřácký prostor.

Náklady znamenalo i zavedení elektronické evidence tržeb. „Mám rád Komenského heslo o tom, ať se nechají věci plynout bez násilí, pro provozovatele hospod je ale situace čím dál horší,“ řekl provozovatel ST Baru v Uherském Hradišti Jiří Klapko.

Většina hostinských uvedla, že pokud uvidí kuřáka, tak ho upozorní, ale vyhazovat ho nebudou, protože je to host. Za porušení zákazu ve vnitřních veřejných prostorách hrozí kuřákovi pokuta až 5000 Kč. Firmy a podnikatelé mohou být potrestáni až dvoumilionovou pokutou a zákazem činnosti až na dva roky, u provozovatelů se ale sankce začnou ukládat až na konci srpna.

Bar Poslední leč na Jakubském náměstí před zákazem kouření
Bar Poslední leč na Jakubském náměstí po zákazu kouření

V jedné z hospod v Čelákovicích u Prahy se kouří stále, majitel to tak chce nechat právě až do konce srpna. „U mě v hospodě, jelikož je to levná nalejvárna a herna, tak se normálně po státem určenou dobu devadesáti dní na přechod do nekuřácké hospody stále kouří. Jen tam mám upozornění pro hosty, že můžou být pokutováni,“ sdělil provozovatel Jakub Studecký.

Hosté v českých restauracích a hospodách v naprosté většině nový zákon respektují, žádné větší konflikty nejsou hlášeny. Mnoho z nich ho také vítá, a to i včetně kuřáků. „Zůstala mi půlka krabičky, to se normálně nestávalo,“ řekla po zavírací hodině jednoho z barů v Ústí nad Labem dvaadvacetiletá Martina. „Navíc nebudeme muset hned všechno oblečení prát,“ poznamenala její kamarádka Jana.

Vyskytly se pochopitelně ale i opačné názory: „V zimě zůstaneme doma, bez cigarety nás to nebude bavit,“ uvedla zákaznice na terase vesnické hospody ve Vranově na Tachovsku. Někteří hosté si chtějí na zimu koupit vodní dýmky nebo elektronické cigarety, které mají ze zákona výjimku.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.