Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stát spálí cigarety za miliardy, kterým projdou kolky. Jsou ‚uvězněné‘ v automatech a trafikách

Ekonomika

  13:25
Praha - Desítky milionů krabiček cigaret skončí letos ve spalovnách. Pokud parlament vyhoví návrhu vlády a ministerstva financí, a tedy neprodlouží zákonem danou lhůtu na doprodej loňských zásob, bude nutné všechny pod dohledem celníků zničit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Nájemné i za zavřenou prodejnu. Majitelé obchodů žádají o úlevy, vyhověno jim většinou není

Trafiky a další maloobchodní prodejci i distributoři nakoupili ještě před vyhlášením nouzového stavu zásoby kuřiva s loňskou nižší daní, které podle zákona mohou prodávat až do konce května.

Každý rok totiž platí, že prodejci mají od vyhlášení nové vyšší daně (letos to bylo 1. března) tříměsíční lhůtu na doprodej předchozích levnějších zásob. Od 1. června lze tedy prodávat výhradně tabákové výrobky s letošní výrazně vyšší daní, tedy i koncovou cenou. V regálech obchodníků však tentokrát zbývá nevídaně velké množství neprodaného kuřiva.

Březnové uzavření tisíců prodejen a hlavně absolutní propad německé a rakouské nákupní turistiky v českém pohraničí způsobily, že trafiky, tržnice a další prodejny, včetně automatů v uzavřených restauracích, stihnou prodat jen zlomek zásob.

Komínem vyletí miliardy

Podle dvou zdrojů webu Lidovky.cz půjde celkem o 50 až 60 milionů krabiček (v loňské průměrné ceně 90 korun za kus), tedy v celkové hodnotě zhruba 4,5 až 5,4 miliardy korun. Výrobcům vrací stát v takovém případě z každé neprodané, z trafik zpátky stažené a následně zničené krabičky spotřební daň.

Ta činí necelých 60 procent z loňské průměrné ceny. Výrobcům tak stát vrátí zpět z už zaplacené spotřební daně v souhrnu kolem tří miliard korun. Prodejci však na náhradu škody nemají nárok.

Což se týká i podnikatelů, kteří prodávají tabákové výrobky prostřednictvím automatů v nuceně uzavřených provozovnách. „Mnozí mají ve zboží i čtyři miliony korun, ke kterým se teď nemohou dostat. A není šance to prodat. Po 31. květnu to mohou všechno vyhodit, protože vláda hodlá otevřít restaurace v interiéru až někdy 8. června,“ posteskl si jeden z těchto prodejců Luděk Pícha.

Tabákové firmy žádaly ministerstvo financí, aby v nouzové situaci prodloužilo termín doprodeje cigaret s dřívější daňovou sazbou. „Jinak musíme urychleně jednat a neprodané zboží se starým kolkem svézt a nechat zničit. Tím dojde nejen k finančním ztrátám ve stovkách milionů korun, ale také ohrožení zdraví prodejců, obchodních partnerů a zaměstnanců,“ uvedl už před časem například šéf tabákové firmy Imperial Brands Bojan Stoevski.

Celkově je nyní v Česku uzavřeno v souvislosti s opatřením vlády přibližně 12 tisíc provozoven, přičemž řada z nich je zásobena z většiny tabákovými výrobky s loňskou sazbou spotřební daně. Ještě větší problém s neprodanými zásobami ale způsobuje zavření hranic a odříznutí nákupů německých a rakouských zákazníků. Na pohraniční nákupní turistiku totiž připadá asi 30 procent republikového ročního odbytu.

„Postiženi budou všechny články dodavatelského řetězce. Na rozdíl od výrobců si však velkoobchodníci a maloobchodníci nemohou požádat o vrácení již zaplacené spotřební daně, dopad na ně tedy bude největší a v mnoha případech až likvidační,“ varoval Tomáš Tesař, mluvčí společnosti British American Tobacco.

Dodavatelé navrhovali, aby stát odložil změnou zákona termín pro doprodej na určitou dobu po skončení nouzového stavu, respektive od opětovného umožnění přeshraničních nákupů. Tomu ale ministerstvo a následně ani vláda nevyhověly.

Úleva bude, ale malá

V návrhu zákona, který tento týden budou řešit poslanci, se počítá jen s měsíčním odložením termínu pro likvidaci neprodaných zásob. Neprodané cigarety se starým kolkem totiž prodejci nesmí počínaje 1. červnem nejen prodávat, ale ani skladovat. Výrobci tedy dostanou prodloužený čas na stažení neprodaných cigaret z trafik a skladů, ale pro prodejce se závazná lhůta do konce května nemění.

„Zmíněný návrh prodlužuje lhůtu pro stažení cigaret s tabákovou nálepkou odpovídající staré sazbě daně (označené na kolku písmenem „V“) z oběhu, a to o jeden měsíc do konce června,“ uvedl pro Lidovky.cz Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Resort tak odmítá odložit začátek prodeje výrobků s vyšší daní, a to i za cenu vysokých ztrát prodejců i nemalých ztrát samotného státu vlivem propadu prodeje v pohraničí a výrobcům vracené spotřební daně. Letošní zdražení je totiž nejvyšší v historii, krabička vlivem vyšší sazby podraží oproti loňské průměrné ceně 90 korun v průměru o 12 korun. Vláda si od toho slibovala vyšší daňový příjem. Umožnit prodávat déle cigarety s loňskou nižší daní by tedy znamenalo nižší daňové inkaso v tomto roce.

Autor: