Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kvůli zelené energii zaplatíme navíc čtyři miliardy

solární elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA  Spotřebitelé elektřiny spolu se státem letos přispějí na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů více než 32 miliardami korun. A čtyři miliardy budete ještě muset doplatit, varuje zákazníky Energetický regulační úřad.

Hodnotu příspěvku, jímž stát hradí vyšší náklady spojené s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a odpadů, vypočítal úřad loni na podzim. Tehdy však málokdo očekával, jak rozsáhlý bude "fotovoltaický boom" – tedy instalace solárních panelů na polích i střechách.

INFOGRAFIKA

Regulátor předpokládal, že se celkový instalovaný výkon solárních panelů zastaví na 1770 megawattech. Jenže investoři do konce února, kdy stát ukončil jakoukoli podporu pro solární elektrárny s výjimkou malých střešních instalací, stihli dokončit zdroje o celkovém výkonu 1903 megawattů. Za ideálních slunečních podmínek dodávají do sítě podobný výkon jako jaderná elektrárna Dukovany.

Pěkné počasí navýšilo nedoplatek

Náklady dále zvýšilo nadprůměrně slunečné počasí v první polovině roku a vyšší efektivita solárních panelů. Sečteno a podtrženo: chybět bude částka až 3,7 miliardy korun, kterou regulační úřad promítne do cen elektřiny v roce 2013.

Nedoplatek zatím hradí ze svého společnosti provozující rozvodné sítě. "Letos je to zatím zhruba 1,4 miliardy korun," uvedl za společnost ČEZ Distribuce mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Stejné potíže řeší také E. ON Distribuce, jež provozuje rozvodnou síť v jižních Čechách a na jižní Moravě.

ČTĚTE TAKÉ:

Distributoři museli již loni uhradit nedoplatky v souvislosti s vyšší než očekávanou výrobou elektřiny ze solárních panelů. E. ON Distribuce čeká na proplacení více než čtyř miliard korun, pohledávka ČEZ Distribuce činí 1,5 miliardy korun.

Tyto částky budou muset zákazníci uhradit v cenách energie v příštím roce. "Jednáme s nimi o možnosti rozdělit platby do více let," dodal místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Nejdražší je solár

Právě solární elektrárny vyrábějí ze všech typů obnovitelných zdrojů nejdráže. Dopady do cen elektřiny jsou tudíž nejvyšší. Ještě v roce 2008 stačilo, že zákazníci v ceně elektřiny hradili příspěvek na obnovitelné zdroje zhruba 40 korun za megawatthodinu (běžná domácnost spotřebuje dvě až tři megawatthodiny ročně). Letos se již zmíněný příplatek vyšplhal na 578 korun.

Obavy z příliš razantního zdražení elektřiny, které by narušilo jak rodinné rozpočty, tak i konkurenceschopnost průmyslu, přiměly loni vládu začít část příspěvku dotovat z jiných zdrojů. Na majitele solárních elektráren uvalilo srážkovou daň, zdanění emisních povolenek postihlo majitele uhelných elektráren a tepláren.

Výši příplatku se tak podařilo snížit na 370 korun za megawatthodinu. Zatím není jisté, zda bude stát dotovat náklady na zelené energie i v příštím roce. Ústavní soud totiž bude na podzim rozhodovat o stížnosti skupiny senátorů, kteří zpochybňují, že 26procentní srážková daň z tržeb za elektřinu ze sluneční energie je v souladu s ústavou. Ve své stížnosti však napadli i darovací daň za emisní povolenky.

Pokud dají soudci senátorům za pravdu, stát by neměl vícenáklady na zelené energie z čeho dotovat. O to více by museli doplatit všichni spotřebitelé od domácností po velké průmyslové podniky.

Podle vyjádření mluvčí soudu Jany Pelcové se ústavní soudci podáním senátorů intenzivně zabývají. Zatím však nelze odhadnout, kdy vydají svůj verdikt. V programu Ústavního soudu na nejbližší měsíc zatím vyhlášení nálezu v této věci není.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.