12. března 2013 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kyberútoky nevypátráme, připustil šéf NBÚ. Vznikne nová komise

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil. | foto: ČTK

PRAHA Šéf Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil připouští, že pravděpodobnost, že se podaří vypátrat autora hackerských útoků na zpravodajské weby a internetové stránky bank z minulého týdne, je malá. Řekl to po jednání Rady pro kybernetickou bezpečnost, která se kvůli útokům v úterý sešla.

Kvůli napadení webů vznikne komise ředitele NBÚ pro kybernetickou bezpečnost, která bude shromažďovat informace o útocích a radit, jak jim předcházet. Budou v ní odborníci z policie, tajných služeb, dalších státních orgánů i komerčních firem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bylo konstatováno, že autor je neznámý a že není pravděpodobné, že se podaří zjistit, kdo je autorem těchto útoků," uvedl šéf NBÚ. Od začátku minulého týdne napadali neznámí útočníci některé české zpravodajské servery, weby bank, telefonních operátorů a dalších institucí.

DDoS

Útoky byly typu DDoS (Distribued Denial of Service - odepření služby provedené distribuovaným útokem). Jsou vedeny tak, že směrem k napadanému serveru je vysláno obrovské množství požadavků například o zobrazení webové stránky. K serveru, pokud přímo nezkolabuje, se pak nedostanou legitimní uživatelé.

"DDoS útok není příliš sofistikovaný, ale způsob, jakým útoky byly prováděny, jak byly časovány, jakou dobu trvaly, na jaké subjekty byly podniknuty, to bylo skutečně velice sofistikované," uvedl Navrátil.

Podle něho byla zřejmě smyslem útoků jejich velká medializace. "Není vyloučeno, že došlo k testování českého státu nebo nějaké zkoušce někoho," podotkl šéf NBÚ.

Útoky z Ruska

Hacker nebo hackeři prý dobře znali české prostředí, samotné útoky však přicházely zejména ze zahraniční. Podle Ondřeje Filipa z CZ.NIC primárně pocházely z ruských sítí. "Teoreticky je možné, že to byl jednotlivec, který nemusel mít nějaké super IT znalosti," dodal Navrátil.

Útoky prověřuje policie pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému. Zajímá se o ně také Bezpečnostní informační služba. Podle studie poradenské firmy PwC způsobené škody nepřesáhly deset milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Česko obecně je na dobré úrovni zabezpečení, přesto tyto útoky odhalily některé nedokonalosti a slabiny," doplnil Radek Holý z Národního centra pro kybernetickou bezpečnost, které spadá pod NBÚ. Poznatky z hackerských útoků by se měly promítnout také do připravovaného zákona o kybernetické bezpečnosti.

Lidovky.cz, ČTK