18. března 2013 12:33, aktualizováno  14:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kyperský parlament hlídá policie. Politici řeší, koho osvobodit od daně

Kyperští demonstranti proti záchrannému plánu eurozóny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyperští demonstranti proti záchrannému plánu eurozóny. | foto: Reuters

NIKÓSIE Kyperský prezident Nikos Anastasiadis jednal se zákonodárci o plánovaném zdanění vkladů v rámci finanční pomoci od eurozóny. Parlament hlídá policie, proti zdanění vkladů demonstruje několik desítek lidí. Schůze k hlasování byla posunuta na úterý 17:00 středoevropského času.

Parlament přesunul mimořádnou schůzi s hlasováním na úterý, aby měl více času k jednání. Prezident již v neděli uvedl, že hodlá omezit dopady zdanění na malé střadatele.

Pomoc s podmínkou

Ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard korun). Kypr však má podle dohody vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100 000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších.

Člen vedení Evropské centrální banky Jörg Asmussen nicméně upozornil, že struktura sazeb u zdanění vkladů závisí na kyperské vládě.

Podle zdroje blízkého jednáním kyperské vlády se diskutuje o možnosti snížit sazbu u vkladů pod 100 000 eur na tři procenta, zatímco u vyšších vkladů by sazba činila 12,5 procenta.

Vláda také zvažuje stanovení limitu, do kterého by vklady byly od daně zcela osvobozeny.

"Jsou tu snahy omezit dopady na menší střadatele pomocí nulové daňové sazby," řekl zdroj. Podle dalšího zdroje by tento limit mohl činit 20 000 eur (zhruba půl milionu Kč).

Dohoda o jednorázovém zdanění vkladů vyvolala velké rozhořčení u obyvatel Kypru i některých politických stran.

Ve sněmovně čítající 56 poslanců nemá žádná strana jasnou většinu a tři strany již ohlásily, že zdanění vkladů nepodpoří. Kypr by zřejmě bez finanční pomoci musel vyhlásit platební neschopnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Obyvatelé Kypru začali po oznámení dohody hromadně vybírat peníze z bankomatů. Banky, ve kterých mají uložené peníze například i čeští podnikatelé a firmy, již ale učinily kroky k tomu, aby byly na účtech zmrazeny částky odpovídající výši daně.

V pondělí jsou kyperské banky kvůli státnímu svátku uzavřeny. Kyperská státní televize s odvoláním na zdroje z ministerstva financí uvedla, že banky zřejmě zůstanou zavřeny také v úterý, aby se zabránilo hromadným výběrům vkladů.

Lidovky.cz, ČTK