26. června 2012 10:03, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kypr prý požádá Unii o šest až deset miliard eur

Kyperský prezident Demetris Christofias  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kyperský prezident Demetris Christofias | foto: Reuters

NIKÓSIE Kypr by mohl požádat kvůli své záchraně o šest až deset miliard eur (155 až 258 miliard Kč), tedy až o částku, která se rovná polovině hrubého domácího produktu země. Informují o tom místní média.

Kyperská vláda v pondělí oznámila, že se rozhodla požádat Evropskou unii o finanční pomoc z jejích stabilizačních fondů, aby ochránila svůj finanční sektor. Částku však nezveřejnila. Kypr je pátou zemí eurozóny, která žádá o pomoc.

PSALI JSME:

Zdroje z eurozóny agentuře Reuters potvrdily, že Kypr bude zřejmě potřebovat až deset miliard eur. "Přesné číslo nebylo ještě stanoveno. Mělo by to být šest miliard pro státní finance a dvě miliardy pro banky, ale to je optimistické, mnohem pravděpodobnější je sedm a tři - celkem až deset miliard eur," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. Stejnou částku potvrdil i další zdroj.

Kyperské banky byly napojené na řecké

Bankovní sektor Kypru byl vysoce napojen na problémové Řecko a těžce ho postihly odpisy řeckého dluhu. Do konce tohoto měsíce bude země potřebovat 1,8 miliardy eur, tedy zhruba deset procent HDP, na rekapitalizaci druhé největší banky v zemi. Minstr financí Vasos Siarlis agentuře Reuters řekl, že případná pomoc by mohla být mnohem komplexnější.

Místní média uvádějí, že země požádá o šest až deset miliard eur. To je pro zemi obrovská částka. Kyperská ekonomika je s hodnotou 17,3 miliardy eur třetí nejmenší ekonomikou eurozóny za Maltou a Estonskem.

Jednání o půjčce z Číny či Ruska

Kypr rovněž vede jednání o půjčce z Číny nebo Ruska a mluvčí vlády potvrdil, že tato jednání nadále pokračují. Rusko minulý týden naznačilo, že je připraveno poskytnout Kypru úvěr až 4,5 miliardy eur. Kypr si zajistil půjčku 2,5 miliardy eur z Ruska již loni.

Pro Kypr jsou již více než rok zavřené finanční trhy. Výnos desetiletých dluhopisů v úterý stoupl na více než 16 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O půjčce z Ruska nebo Číny uvažuje Nikósie proto, že pomoc od EU je provázena přísnými podmínkami. Kyperští politici se bojí, že EU bude požadovat změnu kyperské daně z firemních zisků, která je jednou z nejnižších v unii a láká k registraci na ostrově firmy z celé Evropy. Osm měsíců před volbami nemají navíc žádnou chuť zavazovat se ke tvrdému snižování výdajů, které od nich může EU požadovat.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.