21. března 2013 22:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kypr krok před bankrotem. Dostal rating CCC

Eurozóna požaduje zdanění bankovních vkladů na Kypru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna požaduje zdanění bankovních vkladů na Kypru. | foto: Reuters

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru o další stupeň na úroveň CCC, ještě hlouběji do spekulativního pásma. Kypru hrozí bankovní krize a státní bankrot a snaží se získat od mezinárodních věřitelů v čele s eurozónou finanční pomoc.

S&P srazila rating Kypru do "céčkové" kategorie, poslední před bankrotovou známkou D, v prosinci z dosavadního stupně B. Agentura se obává, že země bez vnější pomoci nebude schopna splácet dluhy a kyperské banky zkrachují.

ČTĚTE TAKÉ

Kypr požádal Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o pomoc loni v červnu poté, co dvě největší místní banky utrpěly obrovské ztráty kvůli svému napojení na Řecko a byly nucené požádat o pomoc stát. Ministři financí eurozóny o víkendu dohodli zemi pomoc deseti miliard eur (258 miliard Kč), podmínili jej však bezprecedentním požadavkem vybrat zdaněním vkladů u kyperských bank 5,8 miliardy eur. V úterý plán kyperský parlament odmítl a vláda nyní hledá jiné možnosti.

Lidovky.cz, ČTK