Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kypr oddělil 'dobré' a 'špatné' banky. Čas na záchranu má do pondělí

"Hlas lidu byl vyslyšen," řekl 65letý demonstrující důchodce Andreas Miltiadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Hlas lidu byl vyslyšen," řekl 65letý demonstrující důchodce Andreas Miltiadu. | foto: ČTK

LONDÝN Kyperský parlament v pátek večer schválil první body záchranného plánu, který má ostrovní ekonomiku zbavit hrozby bankrotu. Poslanci, kteří původně měli hlasovat už dopoledne, jako první přijali zákony o dohledu nad pohybem kapitálu a o zřízení fondu solidarity. Nerozhodli o možnosti zdanit některé bankovní vklady.

Zákon o dohledu nad kapitálem má uchránit banky před divokým výběrem vkladů nebo jejich překotným přesunem do zahraničí poté, co se finanční domy patrně v úterý opět otevřou. Zřizovaný fond solidarity má vydat obligace, za které chce kyperská vláda ručit státním a církevním majetkem, případně rezervami centrální banky.

V pátek pozdě večer schválil parlament také plán na restrukturalizaci bank. Agentura Reuters napsala, že přijaté návrhy umožní kyperské vládě rozdělit problémové úvěrové ústavy na "dobré" a "špatné" banky.

Podle nejmenovaných činitelů kyperské úřady nový zákon uplatní nejdříve k restrukturalizaci druhého největšího kyperského poskytovatele úvěrů Laiki Bank tak, aby se opatření nedotklo drobných střadatelů.

O dalších návrzích právních aktů v rámci tohoto balíku by měl parlament podle agentury AP hlasovat o víkendu.

Kypr má čas do pondělí, aby si zajistil potřebných 5,8 miliardy eur, které jsou podmínkou pro získání záchranného úvěru deset miliard eur. Bez dohody o pomoci přestane Evropská centrální banka poskytovat peníze kyperským bankám.

ČTĚTE TAKÉ

Kypr se dohodl s Řeckem, že řecké finanční ústavy převezmou tamní divize kyperských bank. Podle úřadu kyperského prezidenta jsou podmínky dohody pro Kypr příznivé.

Snížení ratingu tří bank

Moody´s snížil ratingy bank Bank of Cyprus, Cyprus Popular Bank a Hellenic Bank hlouběji do spekulativního pásma ze stupně Caa2 na Caa3.

Rating Caa3 se pohybuje skoro na dně ratingové stupnice.

Je to stejná známka, na kterou v lednu Moody´s srazila hodnocení úvěrové spolehlivosti Kypru.

Hlasování o záchranném plánu

Kyperský parlament o několikabodovém záchranném plánu jednal celý den. Plán má ostrovní ekonomiku zbavit hrozby bankrotu. I poté musí kyperské kroky odsouhlasit eurozóna, která by pak mohla uvolnit deset miliard eur (260 milionů Kč) na pomoc ostrovní zemi.

 "V příštích několika hodinách se rozhodne o osudu naší země," prohlásil mluvčí vlády Christos Stylianidis. Parlament rozhoduje o reformě otřeseného bankovnictví. Původní plán na zdanění všech vkladů uložených v kyperských bankách parlament v Nikósii po protestech obyvatel již dříve smetl se stolu.

Plány Kypru

  • V pátek padala různá čísla, a to od 15 do 25 procent u vkladů nad 100 000 eur (zhruba 2,6 milionu korun). Nejprve se hovořilo o tom, že se to dotkne jen jedné z největších bank stojících před bankrotem, později se objevila informace, že opatření bude platit pro oba největší finanční ústavy.
  • Podle posledních zpráv se určité zdanění bude týkat i dalších bank a možná i vkladů nižších než 100 000 eur, což je limit, do kterého jsou bankovní vklady v rámci Evropské unie povinně pojištěny.
  • Oba největší finanční domy - Bank of Cyprus a Laiki Bank - čeká restrukturalizace a údajně i případné sloučení.

Podobu kyperské záchrany kritizovala německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je třeba řešit především příčiny problémů, tedy ozdravit rozsáhlý bankovní sektor na Kypru. Podle ní byl původní plán jednorázově zdanit úspory přijatelný, protože kyperské banky poskytují vyšší úroky než například ty německé.

Kypr se od Ruska pomoci nedočká

Kyperská vláda doufala i v pomoc Ruska, které ale odmítlo v zemi rozšířit investice. Ruský premiér Dmitrij Medveděv však později řekl, že případné zapojení Ruska do problému bude záviset na dohodě mezi Kyprem a EU.

Jistou pomoc poskytlo Kypru Řecko. Jeho ústav Piraeus bank převezme řecké divize dvou největších kyperských bank - Laiki Bank a Bank of Cyprus.

Kyperská krize ovlivňuje dění na finančních trzích. Například komerční banky v eurozóně se rozhodly splatit příští týden Evropské centrální bance z krizových úvěrů výrazně méně než v předešlých týdnech a dvakrát méně, než se čekalo. Světové ceny ropy směřují ke druhému týdnu ztrát po sobě a klesaly také západoevropské i japonské akcie.

Mimořádná schůze

Ministři financí 17 zemí eurozóny se sejdou na mimořádné schůzce v neděli, aby projednali pomoc Kypru, informovala agentura Reuters.

Kyperské vedení večer dojednávalo plán záchrany země, který má vynést 5,8 miliardy eur.

Do Bruselu má podle kyperských a řeckých médií už v sobotu odletět kyperský prezident Nikos Anastasiadis s předáky parlamentních stran, aby předložil unii podrobnosti schvalovaného plánu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Vláda projedná zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Vláda projedná zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Vláda projedná zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...