12. června 2012 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kypr uvažuje o finanční pomoci. Pro celou ekonomiku, nejen pro banky

Vasos Siarlis, kyperský ministr financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vasos Siarlis, kyperský ministr financí | foto: cyprus.com

NIKÓSIE/ATÉNY Kypr zřejmě připravuje žádost o zahraniční finanční pomoc. Naznačují to vyjádření činitelů tamní vlády, přičemž podle listu The Wall Street Journal nelze vyloučit, že pomoc nebude určena jen bankám, ale celé kyperské ekonomice.

Pokud se tak stane, bude Kypr pátou zemí eurozóny, která si neporadila s vlastními financemi a byla nucena požádat o pomoc v zahraničí.

Kyperský ministr financí Vasos Siarlis v pondělí před novináři naznačil, že jeho země možná nebude mít jinou možnost, než požádat o pomoc. "Je to naléhavé. My jsme si vědomi, že rekapitalizace bank musí být dokončena do 30. června. Zbývá tedy už jen pár dní," řekl ministr.

ČTĚTE VÍCE:

O připravované pomoci pro Kypr se spekulovalo už minulý týden, tehdy se ale spekulace točily jen kolem pomoci pro banky. Ty jsou napojeny na bankovní sektor v Řecku, který se potýká s vážnými problémy. Ministr ale připouští, že pomoc nemusí být jen pro banky.

Žádost o pomoc by zahrnovala i budoucí potřeby

"Když se žádá o podpůrný mechanismus, berou se v úvahu všechny faktory. Včetně potřeb, které se mohou naskytnout v budoucnu," řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters. "Byla by to tedy ucelená žádost, která by pokryla nejen současné problémy a rekapitalizaci bank, ale rovněž budoucí potřeby," řekl na dotaz, zda se bude pomoc týkat jen bank.

Kypr musí do konce června zajistit rekapitalizaci druhé největší banky Cyprus Popular Bank. Na konci pololetí je totiž poslední termín, do něhož je nutné banku rekapitalizovat. Hned další den, tedy 1. července, se Kypr ujímá předsednictví v EU.

Kypr je malý, pomoc by eurofondy tolik nezatížila

O finanční pomoc žádají tři země eurozóny

O zahraniční finanční pomoc zatím z celkových 17 zemí eurozóny požádaly tři, a to Řecko, Irsko a Portugalsko. Španělsko se na podání žádosti chystá a už má slíbeno, že může čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun).

Velikost kyperské ekonomiky se pohybuje kolem 17,5 miliardy eur (asi 444,5 miliardy korun). To je zlomek hrubého domácího produktu celé eurozóny, takže případná pomoc Kypru by neměla pro záchranné fondy eurozóny znamenat velkou zátěž. Například španělská ekonomika je šedesátkrát větší. Mnohem významnější jsou ale psychologické dopady.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Peníze ale mají směřovat jen do bankovního sektoru. Část analytiků se však domnívá, že slíbená částka stačit nebude.

Lidovky.cz, ČTK