2. března 2015 6:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kysilka: Přebujelá regulace a kontrolorství brzdí českou ekonomiku

Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kysilka, bývalý šéf České spořitelny. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Mezi hlavní problémy české ekonomiky patří nedostatek lidí s technickým vzděláním a dovednostmi. To brzdí mnohé české firmy, které kromě toho tíží i obrovská přeregulovanost a kontrolorství, což téměř znemožňuje vstup do podnikání. Současnou ekonomickou situaci ČR reflektuje předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.

Přebujelá regulace je podle něj celoevropským trendem, takže její odstranění bude obtížné. „Je to do značné míry import z Evropy, ale zdejší nálada je také velmi proregulační a prokontrolorská,“ uvedl. Jako jinde v západním světě je v Česku problém demografie, tedy stárnutí populace.

V ‚dobré psychické kondici‘

Makroekonomická situace české ekonomiky je podle něj velmi dobrá již v posledních sedmi letech, loni se navíc dostala i do „dobré psychické kondice.“ To se projevuje ve vyšší spotřebě domácností a růstu investic firem. 

„Proto roste ekonomika a nezaměstnanost je na přijatelné úrovni. Pro rok 2015 očekáváme zrychlení ekonomického růstu české ekonomiky na 2,5 procenta,“ řekl Kysilka.

Záporný úrok a situace Řecka

Odhad inflace ve svých předpovědích spořitelna hodně snížila k nule. Aktuálně ji předpokládá letos 0,3 procenta. „Zde nevidím světlo na konci tunelu. Velmi nízká inflace ale není problém. Je to nová situace. Těžko se zvyká na to, že někam dáváte peníze a ty nevynášejí,“ upozornil Kysilka. Evropa si podle něj zvyká na záporné úrokové sazby, které Česko také mohou potkat.

Případný odchod Řecka z eurozóny by podle něj neznamenal pro českou, potažmo evropskou ekonomiku fakticky nic významného. „Věřitelská pozice evropských bank je zanedbatelná, byl by to spíš psychický šok,“ míní. V odchod Řecka ale nevěří, protože řecká politická vůle je na straně jeho setrvání v eurozóně. Řecko tak bude muset hledat jiné cesty, jak se vypořádat se svou kritickou přetrvávající negativní situací, podotkl.

‚Důvěryhodnost ČNB je velká hodnota‘

Důsledky intervencí České národní banky, které v listopadu 2013 oslabily korunu o sedm procent na současnou úroveň kolem 27,50 Kč za euro, podle něj ukáže až budoucnost. 

„Z dnešního pohledu se zdá, že tyto kroky ze střednědobého pohledu ekonomice prospěly. V loňském i letošním roce se příznivě projeví na růstu ekonomiky i zaměstnanosti. Je dobré podporovat centrální banku, protože její důvěryhodnost se všem vyplácí. To je velká hodnota,“ poznamenal šéf největší české banky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!