Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chmurné vyhlídky. Ekonomiku čeká jen malé zlepšení, říká šéfka MMF

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

NEW YORK Růst globální ekonomiky letos zřejmě dál zůstane jen vlažný a centrální banky by měly udržovat volnou měnovou politiku. Prohlásila to ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Evropa má podle ní dál pokračovat v utahování opasků, aby snížila vysokou zadluženost, škrty ale nemusí být náhlé ani masivní.

Státy platící eurem by se měly zaměřit na "čištění" finančního sektoru. "Díky krokům politických činitelů světová ekonomika již nevypadá tak nebezpečně jako před šesti měsíci," řekla Lagardeová před jarním zasedáním MMF a Světové banky. Podmínky na finančních trzích vykazují znaky zlepšení, to však s sebou nenese pozitivní změny v reálné ekonomice.

ČTĚTE TAKÉ:

Lagardeová upozornila, že mimořádné uvolnění měnové politiky v rozvinutých zemích vyvolává znepokojení v rozvíjejících se ekonomikách, které se obávají náhlého obratu v toku velkých investic, které tam v minulých letech směřovaly. Toto nebezpečí se ale v současnosti podle šéfky MMF zdá být pod kontrolou.

Škrty nemusí být náhlé a hluboké, říká

Evropa, která se vypořádává s následky finanční krize a řada jejích států je v recesi, by neměla pouštět ze zřetele úsporné reformy, aby tak snížila zadlužení. Škrty ale nemusí být hluboké nebo náhlé.

Ti, "kdo jsou pod finančním tlakem, musí projevit schopnost tak učinit, ale měli by mít na mysli strukturu společnosti," uvedla Lagardeová. K situaci v eurozóně šéfka MMF na konferenci v Ekonomické klubu v New Yorku prohlásila, že "prioritou musí být další čištění bankovního systému v podobě rekapitalizace, restrukturalizace a v případě nutnosti uzavření některých bank". Upozornila také, že množství bank na okraji eurozóny dál trpí nedostatkem kapitálu a příliš velkým objemem špatných úvěrů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Od Spojených států v roce 2008 po Kypr v dnešních dnech pozorujeme, co se stane, když bankovní sektor dává přednost okamžitému zisku před dlouhodobými výhodami, a když podporuje systém, který nakonec destabilizuje ekonomiku," sdělila mimo jiné několik dní před zveřejněním nových odhadů MMF týkajících se ekonomické aktivity.

MMF nedávno přislíbil podílet se na desetimiliardovém záchranném úvěru eurozóny pro Kypr. Řešení kyperské krize, které původně počítalo i s účastí drobných střadatelů a v EU vyvolalo kritiku, podle šéfky MMF nestanovuje žádný vzorec ani kritéria.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!