Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
10. dubna 2013 21:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Chmurné vyhlídky. Ekonomiku čeká jen malé zlepšení, říká šéfka MMF

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

NEW YORK Růst globální ekonomiky letos zřejmě dál zůstane jen vlažný a centrální banky by měly udržovat volnou měnovou politiku. Prohlásila to ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Evropa má podle ní dál pokračovat v utahování opasků, aby snížila vysokou zadluženost, škrty ale nemusí být náhlé ani masivní.

Státy platící eurem by se měly zaměřit na "čištění" finančního sektoru. "Díky krokům politických činitelů světová ekonomika již nevypadá tak nebezpečně jako před šesti měsíci," řekla Lagardeová před jarním zasedáním MMF a Světové banky. Podmínky na finančních trzích vykazují znaky zlepšení, to však s sebou nenese pozitivní změny v reálné ekonomice.

ČTĚTE TAKÉ:

Lagardeová upozornila, že mimořádné uvolnění měnové politiky v rozvinutých zemích vyvolává znepokojení v rozvíjejících se ekonomikách, které se obávají náhlého obratu v toku velkých investic, které tam v minulých letech směřovaly. Toto nebezpečí se ale v současnosti podle šéfky MMF zdá být pod kontrolou.

Škrty nemusí být náhlé a hluboké, říká

Evropa, která se vypořádává s následky finanční krize a řada jejích států je v recesi, by neměla pouštět ze zřetele úsporné reformy, aby tak snížila zadlužení. Škrty ale nemusí být hluboké nebo náhlé.

Ti, "kdo jsou pod finančním tlakem, musí projevit schopnost tak učinit, ale měli by mít na mysli strukturu společnosti," uvedla Lagardeová. K situaci v eurozóně šéfka MMF na konferenci v Ekonomické klubu v New Yorku prohlásila, že "prioritou musí být další čištění bankovního systému v podobě rekapitalizace, restrukturalizace a v případě nutnosti uzavření některých bank". Upozornila také, že množství bank na okraji eurozóny dál trpí nedostatkem kapitálu a příliš velkým objemem špatných úvěrů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Od Spojených států v roce 2008 po Kypr v dnešních dnech pozorujeme, co se stane, když bankovní sektor dává přednost okamžitému zisku před dlouhodobými výhodami, a když podporuje systém, který nakonec destabilizuje ekonomiku," sdělila mimo jiné několik dní před zveřejněním nových odhadů MMF týkajících se ekonomické aktivity.

MMF nedávno přislíbil podílet se na desetimiliardovém záchranném úvěru eurozóny pro Kypr. Řešení kyperské krize, které původně počítalo i s účastí drobných střadatelů a v EU vyvolalo kritiku, podle šéfky MMF nestanovuje žádný vzorec ani kritéria.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.