10. března 2012 7:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lagardeová navrhne půjčku 28 miliard eur pro Řecko

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

WASHINGTON Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová navrhla, aby fond pomohl Řecku půjčkou ve výši 28 miliard eur (689 miliard korun) rozloženou za čtyři roky. Fond o tom má jednat ve čtvrtek. Ministři financí eurozóny uvolnili druhý záchranný balík pro Řecko ve výši 130 miliard eur.

Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker vyzval MMF, aby dal k druhému záchrannému balíku "významný příspěvek". Lagardeová pak večer navrhla, aby vedení fondu jednalo o pomoci 28 miliard eur, což je o pět miliard více, než fond původně zamýšlel.

MMF Řecku schválil v roce 2010 pomoc 30 miliard eur, z nichž třetina má být ještě vyplacena. Dle agentury AFP má být tato zbylá suma přenesena do nové půjčky. Lagardeová navrhuje, aby půjčka byla rozdělena na čtyři roky a splatná byla v rozmezí deseti let. Půjčka z roku 2010 počítala s obdobím do roku 2013 a splatností do roku 2015.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Řecko dle eurozóny splnilo podmínku pro druhý záchranný balík, protože se k výměně jeho dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. Řecké ministerstvo financí uvedlo, že se k výměně přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů řídících se řeckým právem.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!