28. května 2012 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lagardeová nemá co dávat Řekům lekce, zní z Francie

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/ATÉNY Francouzská vláda kritizuje podle svých slov poněkud karikaturní a schematické vnímání Řeků očima šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Ta o víkendu v prohlásila, že si v současné situaci dělá větší starosti o osud dětí v Africe než o osud Řeků, kteří by podle ní hlavně měli platit daně.

V rozhovoru, který v sobotu otiskl britský list The Guardian, Francouzka Lagardeová usoudila, že Řekové by si měli především pomáhat vzájemně placením svých daní, kterému se dle ní mnozí stále snaží vyhnout.

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou to nedůstojné výroky, kritizuje Lagardeovou francouzská vláda

"Jsou to nedůstojné výroky... Proč neřekne, že to rejdaři, tedy kapitalisti musejí platit daně, které neplatí... To pravoslavná církev by měla platit daně... Státní zaměstnanci a další obyčejní lidé se nemohou vyhnout daním, protože se jim odebírají u zdroje," prohlásil předák francouzské radikální levice a europoslanec Jean-Luc Mélenchon, jehož voliči přispěli v nedávných prezidentských volbách k vítězství socialisty Françoise Hollandea.

Mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová uvedla, že šéfka Mezinárodního měnového fondu ani nikdo jiný nemá co dávat Řekům nějaké lekce. Varovala, že pokud se Řecko po nových parlamentních volbách 17. června rozhodne odejít z eurozóny, bude to špatné pro všechny partnery v Evropě i jinde ve světě.

Šéf řecké levicové strany PASOK Evangelos Venizelos řekl, že generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu urazila Řeky.

Polovina Řeků je připravena smířit se se ztrátou eura

Až 54 procent Řeků je podle nejnovějších průzkumů připraveno se smířit se ztrátou eura, pokud by vynaložené oběti za jeho udržení měly překročit "únosnou mez". Pouze třetina jich chce evropskou měnu pro Řecko zachránit za každou cenu a sedm procent se jí chce okamžitě vzdát.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V nedávných předčasných volbách ztratily v Řecku parlamentní většinu strany, které po dohodě s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem prosazovaly drastická úsporná opatření výměnou za zahraniční pomoc s cílem vyřešit řeckou dluhovou krizi. Strany se poté nedokázaly dohodnout na vládě a byly vyhlášeny nové volby. Existují obavy, že v nadcházejícím hlasování ještě více posílí strany, které škrty odmítají. To by možná vedlo k odstoupení Řeků od eura.

Lidovky.cz, ČTK