21. listopadu 2009 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lašák: Kvůli ztrátě získají bývalí šéfové ČSA 'jen' miliony

Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ztrátové hospodaření Českých aerolinií se promítne i do výše odstupného, které obdrží bývalé vedení firmy. Jejich celkový bonus se kvůli letošnímu minusu v kolonce příjmy výrazně sníží. V rozhovoru pro Lidové noviny to uvedl bývalý prezident ČSA Radomír Lašák, kterého po tříapůlletém působení v čele aerolinek v polovině října nahradil Miroslav Dvořák.

"Bonus za letošek bude záporný, takže fakticky sníží bonus vypočítaný za roky předchozí. Celková výše by měla být známa během května," řekl Lašák.

Podle některých spekulací médií si mělo devět členů bývalého představenstva rozdělit mimořádný bonus 120 milionů korun. Podle Lašáka se ale odstupné bývalých špičkových manažerů ČSA bude pohybovat v řádech desítek milionů korun a nikoliv stovek, jak se doposud spekulovalo. Lašák řekl LN, že odstupné pro členy bývalého představenstva bude činit zhruba čtyři miliony korun. "Odvíjí se to od základních měsíčních platů, které jsou zhruba 350 tisíc korun," řekl Lašák.

Tuto částku ještě navýší výkonový bonus, který se vypočítá na základě vývoje likvidity společnosti od roku 2006, tedy od nástupu Lašákova týmu. Výsledky za letošní rok budou známy během května příštího roku. Do těchto výsledků se nezapočítávají žádné mimořádné výnosy, např. z prodaného majetku. "Započítává se pouze přidaná hodnota managementu, tedy kolik vydělal na výnosech nebo ušetřil na nákladech," vysvětlil Lašák.

V letošním roce se ČSA kvůli krizi v letecké dopravě propadly do minusu a očekává se, že na konci roku budou hospodařit se ztrátou přes tři miliardy korun. Právě to podle Lašáka sníží i celkový bonus manažerů.

Bývalí vrcholoví manažeři aerolinek se navíc vzdali konkurenční doložky, která by jejich odstupné navýšila o dalších šest měsíčních platů. "Dohodli jsme se na tom s novým prezidentem aerolinek Miroslavem Dvořákem. Naše odstupné je tak konstruováno stejně jako odstupné pilotů," řekl Lašák.

Rozhovor s Radomírem Lašákem si přečtěte v sobotním vydání deníku