3. března 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Laserové hry zažívají v Česku boom. V Ostravě vznikly tři arény

Laser game zažívá v Česku boom. V Ostravě vznikly tři arény | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laser game zažívá v Česku boom. V Ostravě vznikly tři arény | foto: ČTK

OSTRAVA Rychle se schovat, vystřelit a zase najít úkryt. Adrenalin stoupá a s ním roste i napětí. Nepřátelé jsou všude kolem, zbraň v ruce těžkne. Po tvářích stéká pot. Někdo by si mohl připadat jako uprostřed válečného konfliktu či přestřelky na vesmírné lodi. Jen s tím rozdílem, že vzduchem nelétají kulky, ale červené paprsky laseru. Jeho zásah nebolí, neublíží. Jen odepíše body.

Jde totiž o laser game, adrenalinovou zábavu, která v Česku zažívá v posledních letech velký boom. Pouze v Ostravě vznikly v krátce po sobě hned tři herny - arény.

Speciální vestu se senzory obléká stále více lidí. Nejčastěji ve věku kolem 20 až 30 let. Najdou se ale i šedesátiletí hráči. Pro mnohé je tato hra sportem a zábavou v jednom. "Je to lepší než chodit do posilovny. Tady člověk hodinu běhá a ani mu to nepřijde. Později to je horší. To třeba i dva dny necítím nohy," svěřil se jeden z hráčů pětatřicetiletý Roman. Zastřílet si do některé s ostravských arén chodí s partou kamarádů přibližně jednou za měsíc.

Atmosféra nikoho nenechá v klidu

Laser game se hrají ve speciálně upravených místnostech se spoustou překážek, které slouží pro hráče jako možné úkryty. Aréna je poměrně temná. Nasvícena je jen UV lampami. Nahlas v ní hraje hudba.

Pohled do jedné ostravských heren, kde se provozuje laser game.

"Už ta atmosféra nikoho nenechá v klidu. Je to ideální kombinace sportu a zábavy," míní provozovatel arény v centru Ostravy Jan Sopuch. Laser game vznikla v USA před pětadvaceti lety. Během posledních dvou let rychle vznikají herny i v Česku.

Lidé laser game často srovnávají s paintballem. "Já mám raději přirovnání k bowlingu, protože je to úplně něco jiného. Filozofie je odlišná. Člověk, když dostane zásah, nekončí. Po pěti vteřinách může pokračovat ve hře. To paintball neumožňuje. Laser game je proto akčnější. Člověk se nebojí, že dostane zásah. Nic ho nebolí. Je to hlavně sranda," řekl Sopuch.

Lukáš Bulanda z Ostravy byl poprvé hrát laser game, když hledal, jak by nějak originálně oslavil narozeniny se svým dvanáctiletým synem. "On hraje počítačové hry a na laser game se mi líbilo, že to vlastně i s tou tmou a lasery je taková počítačová hra v praxi," řekl. Nová zábava ho přímo nadchla. "Byli jsme tam tři dospělí se sedmi dětmi. Já jsem tomu nakonec propadl nejvíc. Byl jsem zpocený jak myš a přemlouval jsem je, ať jdeme hrát ještě jednou," řekl Bulanda.

Adrenalinová hra v hodině tělocviku

Sopuch je přesvědčen že hra je vhodná i pro děti. V budoucnu chce spolupracovat i se školami, které by adrenalinovou zábavu mohly využít jako hodinu tělocviku. "Hra v lidech rozhodně nevyvolává agresivitu. Někdo může něco namítat, že hráči drží v ruce zbraň. Není to ale nic jiného než laserové ukazovátko. V dnešní době je těžké děti přinutit k pohybu. Tady se hýbou s radostí," řekl.

Někdo by si mohl připadat jako uprostřed válečného konfliktu či přestřelky na vesmírné lodi. Jen s tím rozdílem, že vzduchem nelétají kulky, ale červené paprsky laseru. Jeho zásah nebolí, neublíží. Jen odepíše body.

Laser game jako možnost pro zábavnější hodinu tělocviku vnímá i Karel Klimek, který provozuje arény v Ostravě a Olomouci. "Školy k nám jezdí. Třeba i na výlety či společné akce na konci školního roku," řekl. Stejně jako Sopuch tvrdí, že zájem lidí postupně roste. "Už si na sebe vyděláme," konstatoval. Trh v Ostravě je ale podle něj už přesycený. "Tři arény už je na takové město asi moc," míní.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz