Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České lázeňství stojí na kraji záhuby, bez pomoci státu se neobejde. V komplexech začalo propouštění

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru uzavřely Karlovy Vary prameny v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli opatřením proti šíření koronaviru uzavřely Karlovy Vary prameny v... | foto: ČTK

Karlovy Vary Lázeňství se podle zástupců odvětví ocitlo kvůli koronavirové krizi na kraji záhuby. Lázně začínají propouštět a výhled do blízké budoucnosti mluví o výrazném propadu. Představitelé lázní apelují na vládu, aby české lázeňství pomohla zachránit. Hlavně v Karlovarském kraji a o to víc v Karlových Varech, kde byly lázně zaměřené zejména na zahraniční klientelu, začalo razantní propouštění.

„Je to tragédie. Lázně, aby přežily, budou muset propustit velký počet lidí. To už je jasné a nevyhnutelné. Čím později se otevře zahraniční trh, tím víc to ubírá lázním z jejich rezerv a vydrží ti jen v řádu měsíců,“ řekl prezident Svazu léčebných lázní a ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru uzavřely Karlovy Vary prameny v...
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru uzavřely Karlovy Vary prameny v...

Jeden z největších lázeňských komplexů Imperial propustil téměř 300 lidí, tedy asi dvě třetiny. Podobně jsou ale na tom další lázeňské podniky.

Podle Bláhy lze očekávat, že české lázně, které přímo zaměstnávají asi 20 tisíc lidí, budou muset propustit celkem na 30 procent zaměstnanců. Nejenže nyní jsou zcela bez příjmů, protože vládní opatření lázně zavřela, ale budoucí náběh lázeňské péče bude postupný a práce nebude pro všechny.

Lázně by nyní podle Bláhy potřebovaly tři věci. Jednak vědět, kdy přísná opatření skončí a budou moci otevřít, zadruhé by potřebovaly, aby takzvaný kurzarbeit platil v lázních i v době postupné obnovy provozu a také aby lázně mohly zaměstnance propustit bez povinnosti vyplácet několikaměsíční odstupné, a předat je tak přímo do péče úřadů práce.

Podle karlovarského krajského uvolněného radního pro lázeňství a cestovní ruch Vojtěcha Franty (Piráti) na kraji vzniká pracovní skupina, která má za úkol shromáždit podklady a akční skupina, v níž bude například hejtman a poslanci, kteří se musí pokusit argumenty předložit ministrům a vládě a apelovat na to, aby tradiční české lázně považované za národní stříbro, vůbec přežily.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!